Jaká byla šance, že se narodíte právě vy a čemu můžete děkovat za váš život?

Zázrak je událost s tak malou pravděpodobností, že je téměř nemožná. Při této definici je zázrakem i vaše vlastní narození.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když člověk slaví narozeniny, asi si říká, že je život super. A někdy padne i otázka, jaké má vlastně štěstí, že se vůbec narodil. Mel Robbins, autorka Pravidla pěti vteřin, zmínila celkovou šanci během přednášky na TEDxu v San Franciscu. To číslo je naprosto šílené, protože jde o šanci jedna ku 400 trilionům. Trilion je jednička a za ní 18 nul. Není tedy od věci se podívat, jak přesné je toto číslo a s ním i reálná šance našeho narození.

Když chlapec potká dívku a tak dále

Pravděpodobnost setkání vašich rodičů je asi jedna ku 20 000, což není tak hrozné. Šance, že si spolu ti dva opravdu promluví, je jedna ku deseti, stejně tak šance, že rozhovor se bude opakovat, tedy dají si druhé rande. To samé platí pro změnu randění ve vztah. Jedna ku dvěma je šance, že tento vztah vyústí v nějaké potomstvo. Z toho vyplývá, že reálná pravděpodobnost, že setkání dvou lidí skončí vlastními dětmi, je jedna ku dvěma tisícům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Narozený člověk je výsledkem spojení jednoho konkrétního vajíčka a jedné konkrétní spermie. Plodná žena má průměrně 100 000 životaschopných vajíček. Muž během plodného života vytvoří asi 12 trilionů spermií, berme tedy v úvahu, že na ovulaci ženy jich připadne třetina. Šance, že spermie s polovinou vašeho jména se trefí do vajíčka s vaším příjmením, je jedna ku 400 kvadrilionům. Kvadrilion je jednička a za ní 24 nul, abychom si udělali představu.

Není to jen o jedné generaci

Takhle jsme pokryli pravděpodobnostní situaci jednoho páru s potomky. Jenže tomuhle předcházelo úspěšné rozmnožování nejen našich předků z říše Homo sapiens, ale i všech předchozích forem života. Jsme totiž představitelé ničím nepřerušeného řetězu reprodukce života, který se táhne historií naší planety víc jak 4 miliardy let. Když vezmeme v úvahu jen lidský druh, máme v ruce nějakých 150 000 generací našich předků.

A na každou z těchto generací si aplikujte stejnou pravděpodobnost, jaká byla právě popsána v modelu pro jeden pár s dětmi na cestě. Výsledek je 10 a za ní 2 640 000 nul. Zázrak je událost tak nepravděpodobná, že jde o úkaz prakticky nemožný. Právě jsme vám ukázali, že vaše narození spadá přesně do této kategorie. Navíc jste výsledkem 4 miliard let evoluce života na této planetě.

Zdroj: HuffPost

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články