Vakcína proti dalším variantám covidu má nadějné výsledky. Že by se povedlo lidstvu pandemii jednou provždy zlomit?

Mutace koronaviru jsou jedním z hlavních strašáků soudobé pandemie, ovšem Moderna oznámila, že si s nimi umí poradit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Velmi svižné mutování koronaviru je jednou z nejrizikovějších stránek současné pandemie. Výrobci vakcín se s touto okolností snaží držet krok a například americká Moderna dala na vědomí, že má očkováním pokryté i nové varianty z Brazílie nebo Jihoafrické republiky. Její vakcíny podle dosavadních testů bez problémů ničí i tyto zákeřné mutace. A při jakýchkoli dalších mutacích není zásadní problém adaptovat na ně existující formule.

Mutující virus a „mutující“ vakcína

Mutace viru jsou v zásadě přirozeným procesem, ke kterému v čase dochází vždy. Koronavirus ovšem v tomto ohledu postupuje doslova mílovými kroky. Většina jeho mutací je k ničemu, občas se však nevyhnutelně objeví varianty se závažnějším průběhem nemoci nebo mnohem rychlejším přenosem mezi lidmi, případně s vyšší odolností vůči dosud existujícím vakcínám. Pak je potřeba, aby „zmutovala“ i vakcína, která má člověka před virem ochránit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z toho důvodu vyvíjí vylepšené vakcíny všichni hlavní výrobci, tedy společnosti Pfizer/Biontech, oxfordská AstraZeneca i americká Moderna. V hledáčku jsou hlavně jihoafrická varianta B1351 a brazilská P1, které jsou aktuálně pro populaci nejrizikovější. U Moderny naznačují dosavadní výsledky velmi nadějnou „směs“.

Vakcína ve dvou verzích

Moderna podnikla testování posilovací injekcí klasické covidové vakcíny i vylepšenou verzí. Tu dostali již plně očkovaní lidé, přičemž každá skupina čítala 20 lidí. Již za dva týdny po aplikaci nové vakcíny se v krvi objevily ve zvýšené míře protilátky se schopností neutralizovat obě nové varianty koronaviru. Vakcína pro boj s novými mutacemi produkovala také více protilátek než klasická posilovací injekce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jde o vedlejší účinky výše zmíněných vakcín, bylo jich velmi málo, byly mírné a jednalo se pouze o únavu či bolesti svalů, kloubů nebo hlavy. Neustálá aktivita na straně viru si žádá proaktivitu i na straně výrobců a nová data z testů vypadají rozhodně povzbudivě. Technologie mRNA je vysoce pružná, takže dovoluje rychlou volbu látek působících proti konkrétním mutacím viru. Moderna provádí testování dalších variant vakcíny, u nich jde prozatím pouze o testování v laboratoři.

Zdroj: CBS News

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články