V USA byl schválen nový téměř zázračný lék, který pomáhá snížit tělesnou váhu až o pětinu

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil novou léčbu pro chronicky obézní lidi. Jde o první lék tohoto typu schválený od roku 2014.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lék jménem Wegovy je založen na molekule semaglutidu, která nedávno ukázala, že má silný vliv na hubnutí. Lék byl schválen v dávce 2,4 miligramů, v podobě injekcí podávaných jednou týdně a pouze pro dospělé pacienty. Konkrétně pro ty, kteří jsou obézní nebo mají nadváhu a s tím spojené další problémy jako krevní tlak nebo cukrovku druhého typu, případně vysoký cholesterol. Schválení jim tak dává novou možnost léčby.

Nová funkce léku na cukrovku

Mezinárodní studie zaměřená na funkci tohoto léku při hubnutí byla publikována v únoru. Samotná molekula už je široce schválená v menších dávkách jako léčba cukrovky druhého typu. Napodobuje totiž aktivity přirozeně vylučovaných hormonů, které tělo uvolňuje po jídle a jež způsobují pocit sytosti. Již ztráta 5–10 % tělesné váhy pomocí diet a cvičení je přitom spojena se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění – hlavně u dospělých s nadváhou.

iZdroj fotografie: Pixabay

V předchozích studiích dosáhlo 86,4 procenta účastníků aspoň 5% snížení tělesné váhy. Polovina jich dosáhla 15% redukce hmotnosti, něco přes třetinu z nich dokonce 20% poklesu. To dělá z nového léku velmi atraktivní možnost, jak se dá zhubnout. Váhový pokles v tomto rozsahu byl dříve možný pouze pomocí operace. Lidé v klinických testech prošli také dietním poradenstvím a dostali rady ohledně zvýšení pravidelné fyzické aktivity.

Schválení a další pokyny

Úřad sám spolu se schválením léku vydal některé metodické pokyny. Například postupné navyšování dávky až na udávaných 2,4 miligramů přípravku v průběhu 7 měsíců, čímž by se měly omezit vedlejší účinky jako průjmy a zvracení. I když má tento lék rozhodně potenciál, mnoho expertů varuje, že sám o sobě není zázračný. Je otázkou, jak bude dopad léčby vypadat v dlouhodobém horizontu – nejde o samospasitelnou injekci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Léčba se může ukázat jako použitelná pro krátkodobé rapidní snížení váhy u výrazné nadváhy, nelze ji však využít pro prevenci nebo léčbu všech druhů nadváhy. Veřejnost by se dále měla řídit radami ohledně zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity, která je samozřejmě i při užívání tohoto léku potřeba. Je to jako s vakcínou proti covidu – její použití nijak neredukuje nutnost odpovědného chování obyvatel.

Zdroj: IFL Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články