Libovolná změna barvy očí není sci-fi. Může proběhnout dočasně, ale i natrvalo. Jak na to?

Barvu očí určuje genetika, většinou jsou u miminka světlé a během prvních let života ztmavnou. Postupem věku se může odstín lehce změnit, lidé ale někdy chtějí větší změnu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud si chce člověk změnit barvu svých očí jen dočasně, dá se toho celkem snadno dosáhnout pomocí kontaktních čoček. Na trhu je mnoho druhů s různými efekty. V případě potřeby trvalé změny odstínu lze duhovku upravit chirurgickým zákrokem. Nicméně kvůli četným rizikům od takového zásahu většina lékařů odrazuje. Jak se ovšem barva duhovky vlastně vyvíjí a jakými způsoby se dá změn docílit?

Vývoj barvy oční duhovky

Duhovka je prostřední částí oka s barevným odstínem. Lze ji najít v:

 • Hnědé
 • Černé
 • Zelené
 • Modré
 • Oříškové
 • Směsi těchto odstínů
iZdroj fotografie: Depositphotos

Barvu určují geny obou rodičů a kvůli obrovskému množství kombinací se může barva očí dítěte lišit od otce i matky. Je tedy téměř nemožné ji předvídat. Postupem času se přirozeně mění, ale jen lehce. Oči miminek většinou během prvních let života ztmavnou. Má to na svědomí melanin, který tělo produkuje.

Změny s věkem

Drobné změny způsobuje také adaptace duhovky, což se děje v několika případech. Když se člověk pohledem soustředí, při trávení času ve velmi tmavém, nebo vysoce světlém prostředí, případně při prožitku velmi silných emocí. Někdy si lidé všimnou, že jim oči s věkem světlají – je to přirozený proces a není důvod k obavám. Barvu očí lze krátkodobě změnit použitím vhodných kontaktních čoček, kdy je na výběr opravdu velké množství variant.

Trvalá změna barvy očí?

Operace duhovky z tohoto důvodu je dostupná jen v některých částech světa. Proces vznikl původně kvůli opravám nebo nahrazení duhovky po nemoci či úrazu. Protože ale poskytuje trvalou změnu, stává se populárním i u lidí, kteří chtějí čistě kosmetickou změnu. Nicméně autoři malé studie shledali, že lidé podstoupivší tento zákrok často zažili následující komplikace:

iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Oční infekci
 • Otok či zranění rohovky
 • Zelený či šedý zákal
 • Slepotu nebo částečnou ztrátu zraku

Recept s medem a vlažnou vodou

Někteří lidé doporučují použít vlažnou vodu s medem a pomocí ní změnit barvu oči postupně. Tuto metodu ale nepodporují žádné vědecké důkazy a není ani považována za bezpečnou. Kohoutková voda není sterilní a může snadno způsobit infekci.

Kdy navštívit očního lékaře?

Pokud u vás dojde k náhlé a výrazné změně barvy duhovky, rozhodně s návštěvou očaře neváhejte. Zvláště riziková je změna z hnědé na zelenou, případně z modré na hnědou. Výrazné změny duhovky mohou ohlašovat choroby jako Hornerův syndrom nebo více forem zákalů. Všechny potřebují odborný lékařský zásah a následnou péči. Užíváte-li barevné kontaktní čočky, měli byste lékaře navštívit při výskytu těchto symptomů:

iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Přetrvávající bolest
 • Zarudnutí oka
 • Rozmazané vidění nebo ztráta zraku
 • Výtok z oka

Co si z toho všeho odnést?

Nejbezpečnější a nejrychlejší cestou dočasné změny barvy duhovky jsou speciální kontaktní čočky. Nakupujte u prověřeného zdroje, nesnažte se za každou cenu ušetřit – jde o vaše zdraví. Nechte si je také navrhnout lékařem, který vás naučí i správný postup nasazování. Dobře o ně pečujte, snížíte tím případné problémy. Toužíte-li po kosmetickém zákroku, buďte si vědomí případných rizik. Zvažte tedy, zda takový krok stojí za to.

Jaké kontaktní čočky jste kdy použili?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články