Jak najít cestu z lesa, když se člověk ztratí: Důležité je plánování a mít se neustále na pozoru

Dobrou zprávou na začátek může být skutečnost, že 97 % všech lidí ztracených v lese najdou záchranáři během 24 hodin. A pokud ne, rozhodně není vše ztraceno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázračné úniky lidí z obtížného a jim neznámého terénu známe hlavně z knih, seriálů a filmového plátna. Stejné příklady lze však najít i v reálném životě. Například instruktorka jógy Amanda Eller se potulovala 17 dní v havajských lesích poté, co se ztratila během meditace. Nemohla totiž vůbec najít své auto, ve kterém měla telefon. Žena ve věku 35 let přežila hlavně díky tomu, že se odmítla vzdát. Jedla jahody a v noci se přikryla kapradím.

Příběh s dobrým koncem

Další komplikace ovšem přišly se zlomenou nohou a odplavením obuvi. Snažila se pak dostat do míst, kam mohly vidět vrtulníky, které ji hledaly. Strategie fungovala, žena byla nalezena 10 kilometrů od místa, kde zmizela. Web Lifehacker v souvislosti s tímto případem shrnul, co všechno dělat, pokud se ocitnete v podobné situace. Nikomu ji samozřejmě nepřejeme.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepropadejte panice

Toto heslo je mottem slavné „trilogie v 5 dílech“ britského spisovatele Douglase Addamse Stopařův průvodce po galaxii. Jakmile si uvědomíte, že skutečně nevíte, kde jste, je klasickou metodou všech přeživších STOP. Anglicky je to akronym pro Stop, Think, Observe, Plan. Tedy zastavit, přemýšlet, pozorovat, plánovat.

Zastavte a zamyslete se

Ano, řekne se to snadno, hůř udělá. Opravdu ale nepropadejte panice, nijak vám to nepomůže. Sedněte si, zůstaňte, kde jste, šetřete dech i svaly. Zvažte pečlivě (a opět v klidu) vlastní situaci. Lesní správa USA radí nevypravovat se nikam v momentě, kdy nemáte jasný plán.

Dávejte pozor, pozorujte

Příroda je plná nápověd o směru a dalších okolnostech. Je to jako náznaky v detektivce, kdo provedl vraždu. Shromážděte tedy pečlivě informace o tom, kde byste mohli být. Máte mapu nebo kompas? Vidíte nějaké turistické značky? To všechno můžete použít pro orientaci v terénu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plánujte

Proveďte revizi svých možností včetně vybavení. Pak vyberte tu nejlepší a pokračujte v cestě, nebo se vraťte, odkud jste přišli. Jakmile jste však zranění, případně se smráká, je nejlepší zůstat na místě a v klidu.

Požádejte o pomoc

Tohle vypadá samozřejmě, lidé však mají sklon zpanikařit natolik, že je takto základní možnost nenapadne. Máte-li po ruce telefon, dostatek baterky a signál, uveďte poslední známou polohu a kontaktujte tísňové linky.

Myslete dopředu

Následující kroky platí hlavně pro zamyšlení se nad dalším výletem do divočiny. Máte tak možnost předchozím situacím v mnoha ohledech předejít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oznamte někomu, kam jdete

Když se chcete vypravit na delší trasu, dejte o tom vědět několika lidem, ideálně rodině či přátelům. Odhadněte také, kdy a kam byste se měli dostat. V případě výrazného zpoždění je požádejte o zalarmování záchranné služby.

Výbava pro přežití

Obvykle si vystačíte se základní lékárničkou, stanem coby úkrytem, správným oblečením, baterkou a opalovacím krémem. V poslední době hodně lidí u nás podceňuje obutí. I zprávy už informují o tom, že se lidé vypraví do hor v plážových žabkách a jsou hrozně překvapení náročným terénem.

Nástroje pro komunikaci

Tohle je přesně situace, kdy je třeba mít u sebe telefon, hodí se i powerbanka. Při náročnějších výpravách se užije i satelitní telefon nebo jiný nouzový systém na vyslání polohy.

Kdy a kde jste se naposled opravdu ztratili?

Zdroj: Divány
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Tea tree olej pomůže na psoriázu, ekzémy i akné
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě