Japonský badatel zkoumá procesy lidské mysli a to, jak se mění s postupujícím věkem. Trénování paměti a pozornosti je dle něj metoda zpomalení procesu stárnutí.
Jeden z trvajících postrachů moderní medicíny, Alzheimerova choroba, se projevuje postupnou ztrátou nervových buněk postihující hlavně některé části mozku. Jde o suverénně nejčastější typ demence, tedy postupující ztráty kognitivních schopností u osob nad 65 let věku. Dobrou pomůckou, jak nemoci předcházet, jsou například vizuální testy a rébusy všeho druhu. Ten následující používá japonský profesor Hidetoshi Endo k odhalení počátečních stavů demence u svých pacientů.
Test s kočkou na stromě
Postupný rozvoj Alzheimerovy choroby má obvykle tři stádia s různými projevy a jejich zesilováním. Nejdříve se projevuje obtížemi s dorozumíváním, zapomínáním, ukládáním věcí tak, že je později problém je najít. Přibývá vztahovačnost, poruchy paměti a také popírání existence jakýchkoli problémů. Teď se podívejte na úvodní kresbu s kočkou hovící si na stromě. Najdete na obrázku ruku, banán, houbu a rybu?
K těmto projevům choroby se následně přidává bloudění na známých místech a také potíže při jakémkoli rozhodování spolu s obecnou bezradností. Člověk ztrácí jakoukoli vlastní iniciativu, projevuje naopak známky deprese, úzkosti a agresivity. Postupně jde o kompletní změnu osobnosti ústící ve výraznou sobeckost a egocentričnost. V dalších stádiích se tyto změny jen prohlubují, dochází i ke ztrátě zájmu o koníčky.
Aktuálně bez spolehlivého řešení
Přestože neustále probíhají výzkumy, jejich závěry jsou velmi různorodé a dost často si navzájem protiřečí. Některá bádání našla například vztah mezi chorobou a složením stravy nebo kardiovaskulárními chorobami. V současnosti jde však o nevyléčitelnou diagnózu a i používané léky přináší celkem malé zlepšení. Jestli stále pátráte, tady je řešení testu.
Našli jste jen 1 věc
Určitě se věnujte aktivnímu tréninku mozku. Spolu se stárnutím riskujete problémy s pamětí.
Našli jste 2 objekty
Snažte se častěji rozvíjet své mentální dovednosti a představivost. Pracujte na sobě a riziko stařecké demence můžete snížit.
Našli jste 3 věci
Krásný výsledek, vaše pozorovací schopnosti jsou velmi dobře vyvinuté. Všímáte si i velmi malých detailů a riziko potíží je u vás nízké.
Zachyceny 4 objekty
V tom případě se dá jen gratulovat, protože váš mozek funguje naprosto špičkově. Není to však důvod usnout na vavřínech, trénink mozku je neustálý běh na dlouhou trať. Nepolevujte proto v úsilí a vaše mysl bude stále v dobré kondici. Demence vám pravděpodobně nehrozí.
Nenašli jste vůbec nic?
Takový výsledek je zklamání, rozhodně takové testy zkoušejte častěji a věnujte svým pozorovacím schopnostem větší pozornost.
Další stadia Alzheimerovy choroby vedoucí až ke smrti
Střední stadium znamená poruchy soudnosti a neschopnost vykonávat běžné denní úkony. Postižený není například schopen vařit či nakupovat, potřebuje asistenci i s běžnou hygienou nebo oblékáním. V pozdním stadiu je osoba tzv. za zrcadlem. Trpí poruchami příjmu potravy, nechápe okolní dění a nerozeznává už ani blízké osoby. Postupně ztrácí schopnost souvislé řeči, prakticky nedokáže chodit.
Spolu s poruchami vylučování nastává kompletní ztráta soběstačnosti. Pacient je pak upoután na invalidní vozík. Chátrání těla i mysli pokračuje až ke smrti.