Optická hádanka, která rozčílila Česko: Mezi auty se nachází autobus, za 30 sekund ho najde jen člověk s ostřížím zrakem

Vyzkoušejte tento jednoduchý optický test a prohlédněte si pozorně obrázek s auty. Abyste jej úspěšně splnili, musíte mezi nimi najít autobus, než vám vyprší vytyčený čas.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Potrapte svůj zrak a otestujte své pozorovací a analytické schopnosti tímto jednoduchým úkolem. Pro jeho úspěšné vyřešení máte přesně stanovený časový limit. Všimnout si mezi identickými obrázky téměř neviditelného detailu zvládnou jen opravdu inteligentní a všímaví lidé. Zapněte stopky a zjistěte, jak v tomto případě obstojíte.

K čemu slouží obrázkové hádanky

Optické klamy, hlavolamy a iluze jsou oblíbenou formou, jak otestovat fungování lidského mozku. Často bývají součástí IQ nebo psychologických testů a používají se především ve vzdělávacím systému nebo zdravotnictví, kde ještě nadto pomáhají při rehabilitacích mozku po úrazu nebo onemocnění. Své uplatnění mají také při výběrových řízeních, zvláště na pozice, které vyžadují projití psychotesty.

Lidé s IQ nad 115 zvládnou najít na dvou kresbách 5 rozdílů do 20 vteřin. Patříte mezi ně?

Jak vznikají optické iluze

Ve většině případů jsou k jejich tvorbě využívány geometrické tvary, kontrastní barvy nebo světlo a stín. Kombinací těchto prvků pak můžete mít pocit, že se daný předmět pohybuje, mění velikost nebo před vaším zrakem zcela zmizí. Jiné iluze zase vznikají namnožením původního obrázku nebo kombinací s jinými obrazci. Někteří umělci taky dokáží svá díla nakreslit tak, že je rozdílní lidé interpretují různými způsoby.

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Tento jednoduchý obrázkový test během chvilky prověří některé vaše schopnosti. Nejen to, jak dobře si všímáte i těch nejmenších detailů, ale také jak moc se dovedete soustředit a jak jste při plnění úkolu trpěliví. Časový limit vám navíc pomůže otestovat, jak dobře dokážete pracovat, když se cítíte být pod tlakem. Vaším jediným úkolem je najít autobus mezi několika auty. Dejte ale pozor! Podle našeho průzkumu jsme zjistili, že 97 % komentujících respondentů na Facebooku nedokázala do určeného časového limitu autobus najít. Pokud to do 30 sekund zvládnete, jde o skutečný úspěch.

Řešení obrázkového testu

Pokud se vám podařilo autobus včas najít, pak jste nejspíš opravdový génius. V případě, že vám hledání zabralo více času nebo se vám jej najít nepodařilo, prohlédněte si pozorně čtvrtý řádek shora, pátý sloupec zprava. Přesně tam se autobus nachází. Jestli toužíte po zlepšení některých svých dovedností, pusťte se do dalšího cvičení. Pravidelným tréninkem z vás brzy bude mistr.

Jak rychle se podařilo najít autobus vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články