Dvě situace, při kterých budete muset zapojit logické myšlení a dedukční postupy. Řešení najdou jen skuteční detektivové

Dedukce spočívá v odvození skutečného stavu věci z neúplných informací a vodítek. Následující krimihádanky vám přesně takové situace poskytnou.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Standardní postupy deduktivního usuzování formuluje logika. Správně provedená dedukce má podobu posloupnosti kroků. Ty musí navíc splňovat určitá kritéria, která zabezpečují správnost premis, z kterých dedukce vychází. Při pravdivosti premis a následných kroků je pak správný i závěr. Příkladem budiž myšlenkový pochod – Všichni lidé jsou smrtelní (premisa), Sókratés je člověk (další premisa), Sókratés je smrtelný (dokázaný závěr).

Je lhář číšník, nebo host?

Existuje staré policejní rčení, že „správný policajt je pořád ve službě“. Ostatně když máte deduktivní schopnosti, těžko je „vypnete“. Své o tom ví detektiv, který se vypravil do restaurace a připletl se k hádce zákazníka s číšnicí. Dialog se odehrál následovně:

Číšnice: „Ale ten steak jste si objednal dříve!“

Opilý zákazník: „Žádné jídlo jsem určitě nechtěl. Přišel jsem si dát jen pár sklenek vína, protože šetřím.“

Číšnice: „Byl opravdu opilý a nemůže si ani vzpomenout, co si objednal před dvěma hodinami.“

Jakmile to detektiv zaslechl, uzavřel diskusi zcela jednoduše: „Číšnice, dobře víte, že si host toto jídlo nemohl objednat, tak se mu okamžitě omluvte.“

Jak ale detektiv došel k závěru, že lhářem je v tomto případě číšnice?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Když se ve městě krade

Na policejní stanici ve městě dorazil zoufalý turista, kterého podle jeho slov právě okradli. „Zrovna jsem dorazil do města, a jak jsem šel po ulici, zastavil mě cizí muž. Hrozil mi pistolí a druhou rukou mi ihned vytrhl hodinky! Měl velký knír a modré kalhoty…“ Bezpečnostní záznamy našly vzápětí dokonce 5 podezřelých, byli to: Lou, Lo, La, Lee a Liu. Jenže který z nich se skutečně dopustil krádeže a kdo je naopak naprosto nevinen?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jak to bylo doopravdy?

Legendární věta Dušana Kleina z Hříchů pátera Knoxe se tu víc než hodí. Jak to tedy bylo s objednávkou v restauraci a přepadením turisty hned po příjezdu do města?

Hodiny na zdi restaurace ukazují 18:15. Podle číšnice si host objednal před 2 hodinami, bylo tedy asi čtvrt na pět. Cedulka na nástěnce ale jasně informuje, že jídlo se podává jen do 15:00 hodin. Ač opilý, host si skutečně nemohl objednat jídlo v číšnicí udanou dobu, bylo to víc jak hodinu po limitu.

Lou bandita není, na klobouku má totiž klikatý, nikoli svislý vzor, který zachytila kamera. La má sice mohutný knír, je však spuštěný, nikoli po stranách zvednutý. Lo a Lee jsou z toho také venku, protože mají jen jednu zdravou ruku a lupič používal podle turistova popisu obě. Jednu na zbraň a druhou na krádež. V úvahu tedy připadá pouze Liu, který si zaslouží okamžitě pouta.

Jak jste dopadli a obstáli byste v policejních řadách?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články