Neklid, škubání nohou a z toho pramenící potíže nejen se spánkem. Za vším možná stojí syndrom neklidných nohou

Záškuby v končetinách a tupá bolest, která se projevuje hlavně v klidu a nutí tak do pohybu. Hodně lidí si není vůbec vědomo, že mají neurologickou poruchu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte často pocit, že vám po noze něco leze, a cítíte neodolatelnou touhu s končetinou hýbat? Pokud vás to výrazně obtěžuje, máte nejspíš chorobu zvanou syndrom neklidných nohou (RLS). Jde o neurologickou poruchu, která může ovlivnit jak váš spánek, tak celý život. Hlavně proto, že se výrazně projevuje večer a v noci, jak potvrzuje i Siri Waage z norského Centra pro poruchy spánku a jedna z badatelek ze studie z roku 2018.

Prozatím nediagnostikováno

„Mnoho pacientů si stěžuje na problémy s usínáním a noci bez odpočinku, což se projevuje ospalostí následující den.“ Dle průzkumu z roku 2005 může mít tento syndrom dokonce jeden ze sedmi Norů. Badatelé tehdy kontaktovali náhodný vzorek lidí a kladli jim různé otázky ve snaze identifikovat právě tuto poruchu. Tito lidé přitom od svého lékaře nikdy podobnou diagnózu neslyšeli. Někteří také zažili projevy v mnohem větší míře než ostatní.

Jestli si ale myslíte, že tohle obvykle postihuje náctileté chlapce, kteří neumí udržet nohy v klidu ve třídě, pak jste na omylu. Ve skutečnosti je tato porucha častější u žen než u mužů a taky více postihuje starší ročníky. Stále je však záhadou, co vlastně způsobuje tento lezavý pocit právě v konkrétních časech dne. „Co se děje v těle lidí trpících RLS zatím zůstává komplikovanou záhadou,“ konstatuje Waage.

Dědičnost a výskyt u sestřiček

Víme však, že jde často o dědičný problém, takže geny hrají svou roli. Dalším podstatným faktorem je podle některých vědců neuropřenašeč dopamin. U postižených totiž mozek neumí správně kontrolovat a regulovat hladiny této látky. Během roku 2012 byla také zkoumána skupina 1 800 zdravotních sestřiček a vyšlo najevo, že RLS se projevuje u 27 % z nich. To vnuklo badatelům nápad, jestli nejde o obrácený efekt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jinými slovy nevede naopak špatný spánek k tomu, že dotyčné lidi pak takto zlobí nohy? Sestřičky běžně pracují noční směny a některé z nich měly citelně více služeb než ostatní. „Víme, že práce na směny vede k narušení spánkového režimu, a hlavně noční směny jsou jasně spojeny s kratším spánkovým cyklem,“ vysvětluje Waage. Navzdory těmto skutečnostem ale tým jasnou spojitost neobjevil.

Těhotenství, cukrovka a role alkoholu

RLS se vyskytuje také v dalších skupinách, například u těhotných žen nebo dětí s poruchou ledvin. Do rizikové kategorie patří také lidé s cukrovkou a alkoholici. Když se RLS sejde s další diagnózou, obvykle se s ním pracuje jako s druhotnou poruchou, zatímco pokud je jediným problémem, pak je brán jako porucha primární. Bývá tedy posuzován jako dvě rozdílné diagnózy, ovšem podle týmu jde o umělé dělení. Některé nedávné výzkumy naznačují, že jde ve skutečnosti o jedno a to samé.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně jedna skupina trpících výrazně vyčnívá. Jde o osoby s nízkým obsahem železa v krvi. Každý postižený by proto měl být otestován právě na tento prvek. Výzkumy ukazují, že železo může chybět mozku i v případě, že krevní testy ukazují normální hladinu. Mohou také pomoci techniky pro kvalitnější spánek, masáže svalů a léky na zvýšení dopaminu v mozku. Pohyb poskytuje jen dočasnou úlevu, příčina potíží je však někde jinde.

Jaké potíže s končetinami vás během života trápily?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články