Stát vám zabaví majetek, pokud do konce roku 2023 nezačnete jednat. Problém se týká statisíců Čechů, možná i vás

Některé zdánlivě nepodstatné údaje jako datum narození nebo adresa mají naprosto klíčový význam. Zanedbání těchto detailů může mít za následek ztrátu vašeho domu nebo pozemku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Konec letošního roku nese sebou výzvu pro majitele nemovitostí, zapsaných na seznamu s nedostatečně identifikovanými vlastníky v katastru nemovitostí. Pokud jste vlastníkem nemovitosti a váš identifikační záznam obsahuje nepřesné údaje, měli byste se nejpozději do 31. prosince tohoto roku přihlásit k jejich aktualizaci. Po uplynutí deseti let od tohoto termínu může tato nemovitost přejít do vlastnictví státu. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem budou automaticky převedeny na stát.

Je tedy na čase prověřit, zda jsou všechny údaje o vaší nemovitosti aktuální a správné. Mohlo by se stát, že máte nárok na nemovitost, která nyní figuruje jako nedostatečně identifikovatelná. 

Stačí jediná chyba

Tyto chyby v katastru nemovitostí vznikly hlavně v období mezi lety 1948 a 1989. V padesátých letech minulého století byla dokonce povinnost vést evidence o vlastnictví nemovitostí ve veřejném registru dočasně zrušena. Tento problém není ojedinělý, a dokonce k 1. února 2023 Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) evidoval 147 004 pozemků a 3 555 staveb s nedostatečně identifikovanými vlastníky. To znamená, že až 121 423 osob může přijít o svůj majetek, přičemž někteří mohou vlastnit i více nemovitostí. Mezi nejběžnější nemovitosti, které se v této situaci nacházejí, patří orná půda a lesní pozemky, ale seznam zahrnuje i budovy, jako jsou garáže, chaty a rodinné domy. 

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA

V Praze jsou některé nedostatečně identifikované vlastnické záznamy týkající se rodinných domů ve čtvrtích jako Kolovraty, Suchdol nebo Újezd nad Lesy. Kontrola a aktualizace údajů v katastru nemovitostí je povinností vlastníka, neboť pouze on může podat žádost o opravu případných nesrovnalostí na katastrálním úřadě. Jak zjistit, zda je vaše nemovitost zapsána na seznamu nedostatečně identifikovatelných vlastníků? 

Můžete přijít o majetek

Stačí se podívat do seznamu, který ÚZSVM publikuje dvakrát ročně na svých webových stránkách. Další velkou skupinu tvoří nemovitosti, u nichž není znám vlastník vůbec. Pokud máte podezření, že byste mohli být vlastníkem nemovitosti uvedené na seznamu nedostatečně identifikovatelných vlastníků, měli byste se co nejrychleji obrátit na ÚZSVM. Tento úřad vás provede procesem doplnění potřebných informací a poradí, jaké další dokumenty budete muset předložit. V případě, že naleznete v katastru nemovitost, kterou dříve vlastnil váš zesnulý příbuzný, měli byste o tom informovat příslušný soud. Soud může znovuotevřít dědické řízení a potvrdit dědické právo k danému majetku nynějším potomkům. 

i

Následky

Pokud vlastník nemovitosti zapsané na seznamu nedostatečně identifikovatelných vlastníků nepodá přihlášku do 31. prosince tohoto roku, uplyne desetiletá lhůta stanovená novým občanským zákoníkem, a nemovitost přejde do vlastnictví státu. Tím nekončí možnost vlastnického nároku na tuto nemovitost, ale o jejím vlastnictví bude muset rozhodnout soud až po dalších deseti letech. Do té doby bude stát držitelem práv k této nemovitosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články