Proč je starší sestra jednou z nejdůležitějších osob ve vašem životě? Psychologové objevili zajímavé spojitosti

U starší sestry můžete hledat oporu nebo vám třeba někdy půjčí své věci. Váš sourozenecký vztah má však i další výhody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přítomnost starší sestry podle mnoha studií v psychologii zvyšuje vaši psychickou stabilitu a podporuje váš obecný vývoj jakožto osobnosti. Děti, které vyrůstají ve společnosti sester, jsou šťastnější a v dospělosti také lépe sociálně adaptovány. Podle všeho je tedy starší sestra pro člověka opravdu požehnáním. Váš život ovlivňuje po mnoha stránkách, aniž si to možná uvědomujete.

Jedináček versus sourozenci

Podle studie univerzity v Ohiu existují důkazy, že dítě, které vyrůstalo spolu se sourozenci, má v budoucnu v případě manželství nižší riziko rozvodu. Jedním ze základních faktorů je skutečnost, že starší sestra dělá člověka dospělejším a v reálné dospělosti méně sebestředným. A naše zkušenosti z dětství mají nevyhnutelně dopad na to, jak se budeme chovat ve společnosti dalších lidí i v pozdějším věku. Samozřejmě také školka učí děti fungovat v kolektivu.

iZdroj fotografie: Pixabay

A pokud se dítě nevyhne kolektivnímu fungování ani doma, je to pro něj do budoucna to nejlepší prostředí. Naučí se dělit, vyzkouší si řešení nevyhnutelných konfliktů. Tohle všechno se pak velmi hodí při fungování v dospělém partnerském vztahu. Starší sestra je tak pro vlastní budoucnost tím nejlepším člověkem, i když ji logicky nebudete mít rádi v každém okamžiku. Existují ale i způsoby, jakými vám už zamlada zjednodušuje život.

Těžší bojiště právě pro sestru

Pokud vlastní vývoj a dospívání považujete za obtížné, vězte, že pro vaši starší sestru to byl ještě větší boj. Srovnávací studie prokázaly, že rodiče jsou obvykle mnohem tvrdší na prvorozeného potomka. První dítě v rodině to tzv. schytá často i za ostatní. Poprvé mají totiž rodiče obrovskou spoustu očekávání. Jenže ta jsou při druhém potomkovi rozptýlena a intenzita rodičovského vlivu už není taková.

iZdroj fotografie: Pixabay

Starší sestra je v zásadě takovým hybridem mezi rodičem a sourozencem. Díky tomu, že za vás má také určitou odpovědnost, nepochybně vás chrání před mnoha problémy. Jenže je zároveň váš sourozenec a účastní se mnoha rizikových aktivit a podniků. Máte v ní vždy někoho, kdo vám chrání záda, a můžete jí říct naprosto všechno. A i když si to kolikrát neuvědomujete, vždycky vám bude stát po boku, jako už to udělala tisíckrát předtím.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články