Opravdu umíráme kvůli stáří a vysokému věku? Na vině jsou často jiné důvody, ale veřejnosti se nesdělují

Nejspíš všichni jsme měli v rodině babičku nebo jiného starého příbuzného, který postupně nebo náhle „zemřel stářím“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vezmeme věc čistě technicky, není stáří příčinou smrti. Aspoň ne ve stejném smyslu jako například choroba, autohavárie nebo infarkt. Tato formulace příčiny smrti ovšem přetrvává, ačkoli málokdo uvažuje nad otázkou, co je tím vlastně řečeno. Stejně tak není k dispozici jasná definice toho, co je vlastně stáří. Tento fakt vychází také ze skutečnosti, že naše celková doba dožití se neustále prodlužuje.

Jak nahlíží na stáří jinde ve světě

Spojené státy rozdělují stáří na tři úrovně. Kdokoli starší 65 let je brán jako „starší dospělý“. Věkový rozsah 65–74 let je označen jako „mladý starý“, věk 75–84 jako „střední stáří“ a kdokoli nad 85 let už je „starý starý“. Z lékařských rozborů také vychází, že lidé neumírají kvůli vysokému věku, ale většina jich zemře během vysokého věku. Příčinou je jednoduše chátrání organismu, který je citlivější na jakékoli problémy.

iZdroj fotografie: Pixabay

To však rozhodně neznamená, že od 65 let věku začne každý člověk rapidně chátrat. Na individuálním stavu se podílí genetika, životní styl, životní zkušenosti a také tzv. fyziologické rezervy. To je schopnost organismu snášet aktivitu i pod stresem. A pro mnohé lidí není stáří nijak výrazně spojeno se zdravotními problémy, které by ohrožovaly denní fungování. Je zkrátka hodně způsobů, jak i v tomto období zůstat aktivní, zdravý a celkově vitální.

Úpadek naší schopnosti regenerace

Současně s tím však zůstává faktem, že stárnutí způsobuje orgánům obtíže při jejich obnově. Starý organismus je pouze náchylnější k chronickým chorobám, klesá jeho schopnost odolávání škodlivým vlivům. Kombinace stresových faktorů a citlivosti organismu pak může snadněji přivodit úmrtí. Pokročilý věk samotný ale na vině není. Viníkem je postupně se snižující schopnost těla zachovávat tzv. homeostázi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento termín označuje setrvalý stav čehokoli. Zdravý organismus si udržuje stále stejný krevní tlak, tělesnou teplotu, krevní cukr, míru zavodnění a další náležitosti. Tohle všechno jsou podmínky dlouhodobě zdravého života. Stárnutí ovšem tuto schopnost těla postupně snižuje a organismus se tak snadněji vychyluje z rovnováhy. Stejné zdravotní problémy, které by zdravý dospělý jedinec zvládl, jsou tak pro staršího člověka mnohem náročnější a organismus si s nimi hůře poradí.

Zdroj: HowStuffWorks

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články