Probudíte se v noci a nemůžete se hýbat, nejhorší noční můra. Nejste mrtví, pouze paralyzovaní. Jak tělo z dočasného vězení dostat?

Být při vědomí, ale přitom se nemoci pohnout, to zní jako noční můra. Bohužel se jedná o skutečný stav, který se může během spánku vyskytnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S tímto jevem se lidstvo setkává už od dávných časů. V minulosti inspirovala spánková paralýza mnoho pověr, případně konspirační teorie jako únosy mimozemšťany a podobně. Otázkou však zůstává, jestli je tato paralýza skutečnou nemocí, nebo jde jen o psychické stavy, které mají vliv na celé naše tělo. Oficiální definice existuje, ovšem dosavadní zkušenosti i výzkumy ještě stále trochu tápou.

Vlastní tělo jako dočasné vězení

Podle oficiálních popisů je spánková paralýza stav, který se vyskytuje během usínání, nebo naopak ve chvílích probouzení. Osoba stižená tímto fenoménem se nedokáže pohnout ani promluvit, je si ovšem vědoma své bdělosti. Specifické je, že paralýzu provází obvykle různé halucinace, sluchové i zrakové. Lidé popisují kroky, škrábání, či dokonce démonické postavy, které se kolem nich formují ze stínů v místnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho těch, kteří tuto skutečnost popsali, také připojilo nemožnost se nadechnout a určité formy zkušenosti s pobytem mimo vlastní tělo. Všechny popisy se shodují v tom, že jde o mimořádně nepříjemný stav, zpravidla trvající několik minut. Vzhledem k přímé spojitosti se spánkem vede k traumatům, strachu ze spaní a dalším psychickým problémům. Podstatnější ale je, co může za jeho vznik a jak mu předejít.

Přesná příčina neznámá

Věda bohužel mechanismus této paralýzy ještě neodhalila. Jednou z teorií je nerovnoměrná aktivace jedné skupiny neuronů, které mají na starost přechod do bdělého stavu. To způsobuje zásek signálu v mozku a člověk vlastně napůl sní a napůl bdí, než se stav vyrovná. Stavem trpí občas až 30 % populace, 5 % pravidelně. Spouštěčem jsou podle expertů hlavně nepravidelný režim spánku, stres, alkohol, deprese a některé léky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se prevence týče, nejlepším postupem je pevná doba spánku, dostatek pohybu a absence vlivů, které spánek naruší. Sem patří kofein, velká jídla navečer, cigarety a alkohol. Pokud vás tento problém zastihne, je podstatné nepanikařit. Opakujte si, že jde jen o dočasný stav, ve kterém není nic nadpřirozeného, vaše tělo je pouze na určitou chvíli v nerovnováze. V případě opakovaného výskytu se poraďte se specialistou. Závažnější případy mohou vyžadovat například antidepresiva.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články