Soví muž Martin Joe Laurello: Hlavu dokázal otočit až o 180 stupňů

Díky své schopnosti otočit hlavu o 180 stupňů si získal přezdívku soví muž. Život muže jménem Martin Joe Laurello byl plný vzestupů i pádů.

i Zdroj fotografie: Артем Сервадзе / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
                   

V období dvacátých a třicátých let minulého století se objevil zajímavý umělec známý jako Martin Joe Laurello, který se proslavil schopností otočit hlavu o 180 stupňů. Tato neobvyklá dovednost vzbudila zvědavost publika, ale jaký byl trik za tímto divným vystoupením? NEbo šlo o pouhou hříčku přírody? 

Vzestup umělců s deformacemi

Amerika v té době hostila řadu podivných postav, které využívaly své neobvyklé dovednosti k vytvoření lukrativního živobytí. Sideshow, jak se nazývaly tehdejší podobné atrakce, nabízely divákům nejen kousky od polykačů mečů, ale také jedince s jedinečnými tělesnými schopnosti, včetně muže, který mohl otáčet hlavou jako sova – Martin Laurella. Na rozdíl od jiných umělců vystupujících v sideshow vypadal Martin zcela normálně, až do chvíle, kdy předvedl svůj úžasný trik. Jeho schopnost otáčet hlavu o 180 stupňů však nebyla vrozená; prý strávil několik let cvičením, než mohl předvést své jedinečné vystoupení před publikem. 

Cesta ke slávě

Martin Joe Laurello, původně narozený v roce 1885 v Norimberku jako Emmerling, si vydobyl jméno na Coney Islandu v cirkusu Dreamland. Zde se stal známým pod přezdívkou Soví muž. Jeho schopnost otáčet hlavu přitahovala pozornost – dokázal dokonce pít pivo s hlavou otočenou dozadu, ale nemohl se nadechnout nebo kouřit. Fotografie ho zachytila s cigaretou v ústech, ale nebyl schopen z ní potáhnout. S nástupem zimy se Laurello přesunul do krytých prostor, kde pokračoval ve svém vystupování. Fanoušci ho mohli zahlédnout v newyorském panoptiku Hubert’s Museum, kde sdílel jeviště s dalšími lidskými atrakcemi. Po několika letech strávených na cestách získal angažmá v turistické atrakci Ripley’s Believe It Or Not v třicátých letech. 

iZdroj fotografie: Public Domain
Side Show 1914

Osobní život

Profesionální život Martina Joe Laurello byl úspěšný, ale jeho osobní život nebyl tak slavný. Oženil se s Laurou Precht, která mu porodila syna Alexandra, ale manželství trvalo jen krátce. Další vztah skončil zatčením, když ho policie zatkla přímo na jevišti. Jeho nová partnerka Emilie ho udala strážníkům, tvrdila, že ji opustil, což bylo tehdy nezákonné. Kromě toho se objevila obvinění, že byl sympatizantem nacistů. Po zveřejnění fotografie Adolfa Hitlera na obálce časopisu Time v roce 1938 si možná Martin myslel, že přijde čas, kdy Německo znovu povstane. O pozdějším životě Martina Joe Laurello není mnoho informací. Naposledy vystoupil v roce 1952, o tři roky později ho postihl infarkt. Tajemství jeho schopností pravděpodobně zůstane nerozluštěno. 

Někteří tvrdili, že si musel vykloubit několik obratlů, nebo že se narodil s pokřivenou páteří. Bez dostatku rentgenových snímků je však obtížné potvrdit jakoukoli z těchto teorií. Martin sám tvrdil, že každý by mohl dokázat to samé. Stačí prý jen trénovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články