Řidiče drahých aut dle studií spojuje jedno: Agrese a sebestřednost. Proč to bývá pravidlem?

Potkat na silnici člověka řídícího drahý model automobilu může být nebezpečné. Jedna skupina takových řidičů se nemůže moc chlubit svými osobnostními rysy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výzkum byl zveřejněn v Journal of International Psychology a ukázal, že majitelé drahých vozů jsou velmi často sebestřední muži. Jsou výrazně hrubí, často se hádají a obecně mají velké problémy s empatií, tedy schopností vžít se do pozice jiné osoby. Během studie bylo dotázáno 1 892 finských majitelů vozů a u každého byl proveden osobnostní test. Jaké jsou tedy závěry Jana Erika Lönnqvista ohledně charakteru motoristů?

Drahá auta a velké ego za volantem

Ti řidiči, kteří jezdí často na červenou, rádi pořádně šlápnou na pedál a před nimiž ani chodci nebývají v bezpečí, mají obvykle dražší modely vozidel. Autor studie věděl, že dle předchozích výzkumů majitelé dražších značek mnohem častěji ignorovali dopravní předpisy. Tato souvislost se obecně vysvětluje domněnkou, že bohatství má na lidi škodlivý vliv. Primárně tedy na jejich chování v různých situacích, často kritičtějších.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Profesor sociální psychologie na univerzitě v Helsinkách se ale na problematiku podíval z jiného úhlu. Jeho hlavním cílem bylo zjistit, jaký typ lidí si častěji koupí drahé vozidlo bez ohledu na svou finanční situaci. Pak si chtěl ověřit tendenci těchto lidí porušovat dopravní předpisy. Odpovědi účastníků výzkumu analyzoval pomocí modelu o pěti faktorech, který je nejrozšířenějším systémem hodnocení osobnostních testů.

Pětice charakteristik pro každého řidiče

Tyto segmenty zahrnují otevřenost, svědomitost, neurotismus, přívětivost a extroverzi. Majitelé vozidel tak odpovídali nejen na otázky stran vozidla a řidičských návyků či majetku, ale také na dotazy na své osobnostní kvality. Výsledky byly v zásadě jednoznačné. Nesympatičtí, málo laskaví, méně pozorní a zřídka ohleduplní muži touží obecně po luxusním zboží, a to včetně drahých automobilů. Tato kombinace pak vysvětluje chování na silnici.

V případě opačného pohlaví nebyla tato shoda nalezena. Autor k tomu podotýká, že dostatek peněz jednoduše dovoluje nakupovat drahé věci, nevyhnutelně tedy i auta. Tato studie však ukázala, že „kanci“ si drahé vozy kupují častěji. Tito lidé mají silnou tendenci považovat se za lepší než ostatní a potřebují to tím pádem okolí také ukázat. Ne všichni majitelé jsou ovšem drzí omezenci. Majiteli drahých aut jsou také svědomití jedinci obou pohlaví.

Inteligence, úspěch a kvalita

Svědomití muži i ženy si vybírají drahé značky také, ovšem z jiného důvodu. Tito řidiči jsou ambiciózní, organizovaní, inteligentní a úctyhodní lidé. Starají se o své zdraví a odtud už je to jen krůček k potřebě drahého vozu. Na rozdíl od snahy dokazovat ostatním svůj status si vybírají vysoce spolehlivé a kvalitní vozy. Jde totiž o to, že jejich prostředky jim dovolují pořídit si dostatečně kvalitní věc, která vydrží dlouho. Opět včetně automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za zmínku stojí skutečnost, že bádání ukázalo souvislost mezi svědomitostí mužů i žen a jejich touhou po kvalitním a spolehlivém voze. Tyto vlastnosti se pak odráží i v jeho ceně. Nekupují tedy auto proto, že je drahé, kupují kvalitní vůz, který je drahý. Souvislost mezi hrubostí, egocentrismem a touhou ukazovat svoje sociální postavení okolí se ovšem systematicky projevila pouze u mužského pohlaví.

Jakou máte nejhorší zkušenost s řidičem na silnici?

Zdroj: Infoniac

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články