Jen lidé se zdravým zrakem najdou na obrázku šneka. Pokud to nezvládnete, měli byste si pořídit brýle

Šneka si většina lidí ani nevšimne. Možná tak lehkého křupnutí, když některému z nich rozšlápnou ulitu. Pravděpodobně tedy přehlédnete i jednoho ukrytého na obrázku.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Na Zemi žijí už pěkně dlouho, evoluce je však za celou dobu prakticky nezměnila. Matka příroda tudíž asi věří, že jsou k přežití přizpůsobeni opravdu dobře. Vzhledem k délce jejich existence se s tím dá jen těžko polemizovat. Právě šneci měli ostatně privilegium stát se prvními reálnými kyborgy. Během experimentů se totiž týmu vědců podařilo přenést neurony jednoho z nich do jediného počítačového čipu. Sůl a cukr jsou pro ně jedovaté, zároveň mají víc bílkovin než vejce.

Pověstné šnečí závody

Britové mají zálibu v tradičním lidovém sportu – šnečích závodech. Aby mohli alespoň ovlivnit směr jejich cesty, vytváří pořadatelé na stolech cestičky ze salátu. Nervový systém plžů obsahuje cca 20 000 neuronů, v lidském mozku jsou stejných buněk miliardy. Když jsme u těch závodů, průměrná rychlost šneka nepřekročí 6–7 centimetrů za minutu. Pokutu za rychlost tedy určitě nedostane. Najdete ale jednoho tady mezi skalami?

iZdroj fotografie: Barletta Web

I u stejného druhu se může výrazně lišit barva ulity, vše totiž záleží jen na jídelníčku konkrétního exempláře. Málokdy ovšem cíleně pijí vodu, pohlcují ji totiž celým povrchem svého těla. Na svou titěrnou velikost jsou také prapodivně silní, šnek totiž bez potíží unese 10násobek vlastní hmotnosti. Ty klasické legrační růžky jsou jeho čichové orgány. Reálně jde vlastně o nos otočený naruby. Většina druhů šneků jsou hermafroditi, rozmnožují se tedy bez potřeby partnera.

Jen geniální člověk to zvládne: Přesuňte 4 zápalky, abyste získali 3 čtverce. Kdo uspěje, ten patří mezi 0,5 % české populace

Nejvíce zubů na světě

Co se týče smyslových schopností, nejsou na tom zrovna nejlépe. Všichni hlemýždi jsou hluší, protože nemají žádné sluchové orgány. Jejich zrak je obecně velmi slabý, v zásadě odlišují jen světlo a stín. S čichem jsou na tom ale o poznání lépe, takže případnou potravu cítí na několik metrů. Chtějí-li si něco sdělit s příbuznými, navzájem se dotýkají. Jestli stále tápete a prohlížíte kameny, tady je řešení.

iZdroj fotografie: Barletta Web

V jedné věci mají ovšem další prim a jde o překvapující skutečnost – mají totiž 25 000 zubů, ač miniaturních. Podařilo se vám nalézt maličkého šneka mezi hromadou kamení? Pak máte skutečně dobrý zrak a postřeh. Jestli drobný tvoreček vaší pozornosti unikl, zkuste ji vytrénovat prováděním podobných cvičení, vaše schopnosti se budou rychle zlepšovat.

Jak se vám v optickém klamu dařilo?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články