Vyzkoušejte svou pozornost a najděte na obrázku chybu. Jen 5 % Čechů to zvládne pod 10 sekund

Každý den vnímáme obrovskou spoustu podnětů, které nám často dočista otupí mozek. Umíme v nich ještě najít rozdíly a odlišnosti?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidský mozek je úžasný stroj, nejspíš nejsložitější nástroj v celém vesmíru. Jenže je často až překvapivě snadné ho oklamat. Kromě nejrůznějších chytáků a zaměření pozornosti špatným směrem jsou to také sekvenční obrázky. Jde o vzorec stejných obrázků, kde je ovšem jeden odlišný. A tyto vzory dovedou spolehlivě zaměstnat a vykolejit i ty nejpozornější mozky. Naše oči nás velmi rády klamou, takže tento jednoduchý test vyžaduje všechnu pozornost.

Když už jsme u toho zraku

Lidské oči jsou fascinující záležitost. Jejich složitost je například jedním z trvajících zdůvodnění inteligentního designu, který propagují kreacionisté. Podle nich zkrátka něco tak složitého a funkčního nemohlo vzniknout náhodou. Činnost očí – a tedy naše schopnost vidění – vyžaduje více jak polovinu mozkové kapacity. V jejich funkci je přímo nebo nepřímo zapojena více než polovina neuronů celého našeho mozku. To už je úctyhodný výkon.

iZdroj fotografie: Pixabay

Svaly obklopující oko nám dovolují pohled do jakéhokoli směru. Kromě toho jsou to nejaktivnější svaly těla a také ty, které se pohybují nejrychleji ze všech. V průměru mrkáme asi 8krát – 21krát za minutu v případě, že odpočíváme. Během čtení je to jen asi 4krát, naopak během konverzace se frekvence zvyšuje. Naše oči se mohou také spálit na slunci. Projevuje se to bolestí, zarudnutím, rozmazaným viděním a škrábáním jako při přítomnosti písku v očích.

Syndrom suchého oka

Když jsme u toho mrkání, digitální doba nám v tomto ohledu přivodila nepříjemnou komplikaci. Jmenuje se syndrom suchého oka a vypadá podobně jako zánět spojivek. Při zánětu je ale zarudlé celé oko. Syndrom suchého oka se projevuje při dlouhém a pravidelném pohledu do monitoru nebo jiného digitálního displeje. Máme pak totiž tendenci prakticky nemrkat, což oko silně vysušuje. Pravidelný pohyb očních víček ho udržuje vlhké.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při syndromu suchého oka se objeví lehké zarudnutí často spojující zorničku s krajem oka. Někdy můžete zažít i prudké píchnutí v oku a na části bělma se objeví lehounká síť zarudnutí. Všechny tyto projevy většinou zmizí po nějaké době, kdy je oku poskytnuta úleva díky jeho zavření. Pokud vás tento jev trápí navečer, obvykle zmizí do rána, protože v noci si oči dostatečně odpočinou. Není ovšem na škodu si dojít k očnímu lékaři pro přesnou diagnózu.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články