Napůl muž, napůl slon: Joseph Merrick se na veřejnosti snažil schovávat, ale lidé mu nedali pokoj

Narodil se jako zdánlivě zdravé miminko 5. srpna roku 1862. Když se mu objevila hrudkovitá a šedá kůže, rodiče to přičítali tomu, že matku srazil během těhotenství slon.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Syn Josepha a Mary Jane Merrickových z Leicesteru měl však fyzických deformací více, včetně kostnatého výběžku na čele. Navzdory tomu prožil relativně normální dětství. Jedna z jeho paží a obě nohy se postupně zvětšily. V jeden moment také spadl a poranil se na boku, což vedlo k trvalému kulhání. Docházel do školy, se svou matkou si byl velmi blízký. Když mu však bylo pouhých 11 let, jeho matka roku 1873 zemřela na bronchopneumonii.

Deformace a komplikace

Její odchod později popsal jako „největší smutek v životě“. Otec se znovu oženil ani ne za rok, Merrick opustil školu, aby mohl pracovat. Nakonec se dostal do továrny, kde balil cigarety. Ani ne za dva roky se mu však ruka natolik zdeformovala, že nemohl dělat ani tohle a musel místo opustit. Jeho otec, který vlastnil galanterii, mu proto zařídil licenci podomního obchodníka. Merrick se tedy vypravil do ulic prodávat jeho zboží. Výsledek?

iZdroj fotografie: Pixabay

Jeho znetvoření už bylo tak extrémní, že nemohl ani pořádně mluvit. Lidé z něj tak byli buď rovnou zděšeni, nebo mu minimálně nerozuměli. Jednoho dne ho otec zbil, protože nevydělal dost peněz. Merrick ho opustil a krátce přebýval na ubytovně Leicester Union Workhouse, bylo mu 17 let. Prostředí nesnášel, nebyl však schopen obstarat si cokoli jiného. V roce 1884 se rozhodl využít k obživě svoje deformace. Tedy najít si místo v show podivností.

Hvězda cirkusu podivností

Brzy vystupoval jako „Sloní muž – napůl člověk, napůl slon“ a v Leicesteru i Nottinghamu měl velký úspěch. V listopadu se pak vydal do Londýna. Nosil kápi a závoj, aby svoje deformace na veřejnosti zakryl. Davy ho však na cestách stejně obtěžovaly. V Londýně se ubytoval naproti nemocnici, odkud ho často navštěvovali studenti i lékaři. Logicky je zajímalo jeho postižení. Nakonec ho pozval chirurg Fredetick Treves, aby ho mohl pečlivě vyšetřit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ukázalo se, že všechny deformace jsou už naprosto extrémní. Jeho hlava měla obvod 90 centimetrů, zápěstí 30 centimetrů. Celé tělo bylo pokryto nádory, nohy i boky byly tak nakřivo, že musel používat hůl. Jinak se však těšil poměrně dobrému zdraví. Treves ho představil Londýnské patologické společnosti, pak ho požádal, zda by přišel na další vyšetření. On však odmítl, později vzpomínal, že se cítil jako zvíře v kleci na trhu.

Stav se zhoršuje

Později se celá show podivností stěhovala do Belgie, kde měli jen drobný úspěch. Jeho manažer ho však okradl o peníze a zmizel. Když se Merrick vrátil do Londýna, byl napaden davem a ocitl se ve vazbě. Policie mu nerozuměla, ale našla u něj Treversovu vizitku. Jeho postižení postoupilo a neustále byl v bolestech. Nemocnice se o něj ovšem nedokázala postarat, pomohla až veřejná výzva o pomoc. Přebýval i v londýnské nemocnici.

Přidalo se i několik majetných Angličanů včetně šlechty. Jednou za čas si mohl dopřát výlet do přírody nebo navštívit divadlo. Navzdory podpoře se však jeho stav zhoršoval. Zemřel nečekaně 11. dubna 1980 ve věku 27 let. Kvůli obrovské hlavě musel celý život spát v sedě, s hlavou opřenou o kolena. Oficiální příčina smrti byla, že mu hlava rozdrtila průdušnici. Dle Treverse si ovšem vlastní váhou hlavy prakticky zlomil vaz, když zkoušel spát normálně.

Jaké další případy deformací vás napadají?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články