Pozor, smích vás může zabít. Není to vtip, po celém světě je již řada zdokumentovaných úmrtí tohoto typu

Ano, je možné zemřít následkem smíchu. Nicméně nejde o tak častý jev, nenechte se tedy odradit od sledování oblíbené situační komedie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Diagnóza smrti následkem smíchu má po celém světě jen několik zdokumentovaných případů. Konkrétním důvodem skonu bylo většinou udušení nebo infarkt. Někteří lidé také smíchem omdleli, což může logicky vést k dalším zraněním. Krátkodobou ztrátu vědomí mohou ostatně způsobit i další velmi intenzivní emoce. Navíc existuje několik vzácných chorob, které způsobují smích doslova nekontrolovatelný.

Smích sám vás nezabije

Ze všech známých případů vychází najevo, že smích není přímou příčinou úmrtí, může ovšem přivodit smrt skrze další symptomy těla. Například takové mozkové aneurysma je v kombinaci se smíchem docela riziko. Aneurysma je výduť v mozkových tepnách a při vystavení těla extrémní zátěži může způsobit krvácení přímo do mozku. Takový případ se projevuje náhlou intenzivní bolestí hlavy, dvojím viděním, záchvaty, zvracením, zmatením a citlivostí na světlo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Různé emoční stavy mohou také spustit astmatický záchvat. Jde o pláč, stres a také smích, tedy emoce jak pozitivní, tak negativní. Tělu je to totiž jedno, obojí je na organismus silný nápor. Některým astmatikům smích působí jen lehké potíže, pro jiné může být spouštěčem opravdu těžkého záchvatu, při kterém prakticky nemohou dýchat. Bez správného zákroku může taková situace vyústit v ohrožení života buď udušením, nebo právě infarktem.

Krátkodobé omdlení

Krátká ztráta vědomí, někdy též synkopa, vzniká v důsledku nedostatečného proudění krve do mozku. Způsobuje ji nízký tlak, snížený srdeční rytmus, dehydratace, vyčerpání nebo nadměrné pocení. Někdy se může vyskytnout i situačně, a to v důsledku výrazného záchvatu kašle nebo právě smíchu. Synkopa od smíchu není sama o sobě smrtelná, ovšem omdlením si můžete přivodit smrtelný úraz docela snadno.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ačkoli je tedy smrt v důsledku smíchu možná, není to nijak častý jev. Smích tak zůstává v naprosté většině případů velmi pozitivním projevem s mnoha zdravotními benefity. Krátkodobé zahrnují snížení hladiny stresu, lepší krevní oběh, uvolnění celého těla včetně svalů. Dochází při něm k nasátí většího množství vzduchu, což prospívá srdci i plicím. Častý smích pomáhá prokazatelně od úzkostí a depresí a cítíme se díky němu mnohem lépe.

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články