Jaká myška na obrázek nepatří? Najděte ji do 5 sekund a zařaďte se mezi 6 % bystrých Čechů

I když jsou oči jeden z nejkomplexnějších orgánů, dovede nás potrápit i zcela jednoduché hledání odlišností v kontinuální sekvenci.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Naše oči se zavírají automaticky, aby nás chránily před vnějším nebezpečím. Stejně tak není možné je udržet otevřené během kýchání. Na monitoru čteme v průměru o 25 % pomaleji, než když máme text na normálním papíře. Zároveň pokud se díváme do monitoru, máme tendenci mrkat citelně méně. To časem způsobí únavu očí a také tzv. syndrom suchého oka. Ten se projevuje lehkým zarudnutím, které je však odlišné od zánětu spojivky.

Stárnutí a zvířecí oči

Skoro 94 % viditelných vrásek a stárnutí kolem očí je způsobeno tím, jak nám obličej poškozuje UV záření. Oblíbené varování, že si čtením v šeru zkazíme oči, je mýtus. Jediné, co se může stát, je, že budou naše oči unavené. Psi neumí zrakem rozlišit červenou a zelenou barvu, oči pštrosů jsou zase o něco větší než jejich mozek. Rohovka žraloka se používá při očních operacích a z celé zvířecí říše je naší vlastní rohovce nejpodobnější. Kolik očí už takhle asi žraloci zachránili?

iZdroj fotografie: Pixabay

Škorpioni mohou mít až 12 očí a čtyřhranky – druh medúzy – dokonce 24. Řasy velblouda mohou dosahovat délky až 10 centimetrů a chrání zrak zvířete před pískem a nečistotou pouště. Kromě toho mají tato zvířata také trojitá oční víčka, opět jako ochranu před pískem. Včely mají 5 očí. Oči chameleonů jsou na sobě navzájem nezávislé, takže se ještěr může koukat do dvou směrů najednou. Gekoni vidí i v šeru barvy 350krát lépe než jakýkoli člověk.

Od hadů po vážky

Rohovka je jediná tkáň v celém lidském těle, která neobsahuje cévy. Věděli jste, že delfíni spí s jedním okem otevřeným? Majitelkou největšího oka na světě je obří oliheň, tento orgán u ní má průměr 27 centimetrů. Hadi mají zase dvě sady očí – jedna slouží k normálnímu vidění, druhý pár detektuje teplo a pohyb. Vážka má v očích 30 000 čoček. Ty slouží hlavně k detekci pohybu a jakýmkoli predátorům velmi komplikují snahy tento hmyz chytit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ryby, které mají čtvero očí, dovedou vidět najednou dění pod hladinou i nad hladinou. Hadi zase nemají oční víčka, jen tenkou membránu, která oko překrývá. Kozy mají obdélníkové zorničky, které jim dovolují zabrat mnohem větší zorné pole. Sovy jsou jediným druhem ptáka, který může vidět modrou barvu. Většina křečků mrká najednou jen jedním okem. Tak co, kolik rozdílů v sekvenčních obrázcích jste našli? Jak je na tom vaše pozornost?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články