Zábavný oční test, který prokáže kvalitu vašeho vnímání a bystrosti. Dokážete se dostat mezi 3 procenta nejrychlejších?

Oči jsou naše nejrychlejší svaly, současně ale umí velmi dobře klamat. Otestujte si je na následujících obrázcích, které vždycky skrývají jednu chybu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internet je plný různých hlavolamů a optických klamů, které dovedou potrápit náš zrak i mozkové závity. Sekvenční obrázky jsou podobné, ale pracují jen s naší pozorností. V souboru naprosto totožných obrázků potřebujete odhalit jeden, který je odlišný. A obvykle čím déle se na obrázek díváte, tím více vás mozek a oči klamou a nevidíte zřetelný rozdíl ani po důkladném prohlížení. Tak si ověřte, jak na tom jste.

Miliony barev světa

Lidské oči dokáží rozeznat přibližně 10 000 000 různých barevných odstínů. Oči zůstávají také po celý život ve stejné velikosti, zatímco naše uši a noc neustále rostou. Každý člověk provede v průměru 4 200 000 mrknutí ročně. Každé oko obsahuje víc jak dva miliony různých pracujících „součástek“. Každé oko také disponuje 107 miliony buněk, které jsou všechny citlivé na světlo. Oči jsou nejrychlejší svaly, odtud také fráze „v mžiku“.

Nejčastější světová barva očí je hnědá. Zajímavé je, že barvy jsou jako vrstvy a modré se skrývají právě pod hnědými. Operativním zákrokem je tak možné změnit hnědé oči na modré. Noční vidění tygra je šestkrát lepší než to lidské. Existuje také postižení zvané ometafobie, které se projevuje iracionálním strachem právě z očí. A legendární piráti nosili náušnice, protože  věřili, že jim to zlepšuje právě zrak.

iZdroj fotografie: Pixabay

Každou chvíli pozornost

Naše oči se každou vteřinu soustředí na 50 rozdílných objektů v našem okolí. Jediný složitější orgán než oko je už jenom mozek. Je také nemožné kýchnout a současně udržet oči otevřené. Naše oči dovedou zachytit plamen svíčky na vzdálenost téměř 3 kilometrů. Naše duhovka má 256 odlišných znaků, zatímco otisk prstu člověk disponuje pouze 40. Při pohledu do lidské tváře vidíme jen jednu šestinu celého oka.

iZdroj fotografie: Pixabay

V průměru mrkáme 12krát za minutu (určitě jste mrkli právě teď). Zrakové nervy mají více než milion nervových buněk. Oči coby orgán se začínají vyvíjet už dva týdny po početí člověka. Oko nelze transplantovat. Je spojeno s mozkem pomocí více než milionu nervových vláken. Současná a nejspíš ani budoucí úroveň medicíny nebude na takové úrovni, aby takto komplexní konstrukci dokázala spolehlivě rekonstruovat.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články