Jak jste na tom s bystrostí? Jen 6 % Čechů dokáže zjistit, co je na obrázku divného. Patříte mezi výjimečné?

Všichni si nejspíš myslíme, že umíme rozeznat rozdíly a nenecháme se nachytat nějakou optickou iluzí. Jenže zdání klame a i jednoduchý soubor obrázků umí naše oko potrápit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud si potřebujete zrak zlepšit nebo si ho chcete uchovat v dobré kondici, pomůže olej z ryb a vitamíny A a C. Pokud pracujete s počítačem, držte se pravidla 20-20-20. Každých dvacet minut se na dvacet vteřin podívejte na nějaký objekt vzdálený alespoň 6 metrů (tzn. 20 stop). Pokud vám oči slzí, může se jednat o příznak syndromu suchého oka. Nedostatek mrkání vede k vysychání a oči tak produkují více vlhkosti, aby tuto ztrátu přirozeně vyrovnaly.

Slzy smutku a vnímání barev

Obecný účel slz je udržovat naše oči čisté a taky vlhké. Vědci proto stále nerozumí tomu, proč pláčeme při vypjatých situacích. Jedna oční bulva váží asi 28 gramů. Kouření snižuje schopnost nočního vidění. Každý člověk má jedno oko o trochu silnější než druhé. Každou hodinu zpracují oči 36 000 informací. Přímo za zornicí je čočka, která je kulatá, plochá a směrem ke středu zesílená. Svaly našeho oka jsou 100krát silnější, než je potřeba na operace, které neustále provádějí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během života průměrného člověka uvidí jeho oči 24 milionů odlišných obrazů. Naše oči vidí jen tři barvy – zelenou, modrou a červenou. Veškeré další vznikají až jejich kombinací. Lidské oko dovede rozeznat 500 odstínů šedé, takže E. L. Jamesová má ve svých knihách ještě co dohánět. Oko má dokonce slepou skvrnu. Je v místě, kde sítnicí prochází optický nerv. Náš mozek používá informace z druhého oka, aby toto slepé místo vyrovnal.

Oči ve zvířecí říši

Morčata se rodí s otevřenýma očima, zatímco červi nemají vůbec žádné. Například sovy neumí s okem vůbec pohybovat. To vysvětluje, proč neustále trhaně otáčí hlavou, když se chtějí někam podívat. Jinou možnost zkrátka nemají. Sova je schopná zahlédnout pohybující se myš na vzdálenost 45 metrů. Mořské hvězdice mají jednoduché miskovité oči, na konci každého ramene jedno.

iZdroj fotografie: Pixabay

Fráze „Všechno je legrace, dokud někdo nepřijde o oko“ pochází ze starověkého Říma. Jediným pravidlem krvavých místních zápasů byl zákaz útoků na oči. Při pláči potřebujeme smrkat, protože slzy se nám dostanou i do nosních kanálků. Chraňte svoje oči, protože jakékoli jejich poškození je nenávratné. Vzhledem ke komplexnosti tohoto orgánu a citlivosti optického nervu je není možné transplantovat. Našli jste všechny rozdíly?

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články