Co se s vaším tělem děje, když se nehýbete? Nejen obyčejné sezení má devastující účinky a podporuje tucty závažných onemocnění

Když člověk jedná s recepční nebo pracovníkem přepážky, možná ho napadne, že podobně sedavé zaměstání asi zdraví moc neprospívá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

A ono je to ještě horší, protože dlouhé sezení je pro naše zdraví doslova devastující. Dlouhodobá absence pohybu podporuje vznik tuctů chronických nemocí včetně nadváhy a cukrovky druhého typu. Tu můžete dostat, i když jste jinak v perfektní tělesné kondici. Studie v tomto ohledu srovnávaly také návyky lidí žijících na vesnici v kontrastu s městským životem, který na naše tělo klade zcela odlišné nároky.

Vesnice versus kancelář

Průměrný člověk žijící v zemědělské vesnici sedí asi 2–3 hodiny denně. Mezitím typický pracovník v kanceláři může prosedět i 13–15 hodin každý den. Při tzv. sedavém zaměstnání se obecně doporučuje průběžné cvičení a protahování, nemluvě o ergonomii pracovního místa. Problém je, že ani tyto aktivity nedokáží zvrátit efekty, které má na naše tělo právě neměnná sedací poloha. Sebevíc cvičení je vám zkrátka k ničemu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Většině negativních vlivů na vlastní zdraví se můžete vyhnout, pokud budete skutečně sedět méně než 3 hodiny za den. Příliš dlouhé sezení se obecně ukazuje jako nezávislý rizikový faktor pro špatné zdraví a předčasné úmrtí. Zajímavé přitom je, že důkazy o biologických efektech dlouhého sezení nejsou žádnou novou záležitostí. O negativních dopadech nás totiž informují i fosilie našich pravěkých předků.

Více pohybu v průběhu dne

Naštěstí je lék na tuto situaci poměrně jednoduchý – vyhněte se sezení na dlouhou dobu a dostaňte do běžného života více pohybu. Klíčové totiž je bojovat svým tělem proti gravitaci. I když vám pomůže v zásadě jakýkoli druh pohybu, nejuniverzálnější jsou cvičení s využitím hmotnosti vlastního těla. Tedy aerobik, jóga a obdobné cviky. Pokud se budete pohybovat co nejvíce ve stoje, výborně tím napodobíte právě pohybové vzory našich předků.

Biologičtí antropologové došli k jasnému závěru, že když naši předci vyměnili nomádský lovecký způsob života za usedlé zemědělství, jednoznačně jim zřídly kosti. Lehké kosti se totiž vyskytují až od doby před asi 12 000 lety, což odpovídá době snižování lidské fyzické aktivity. Zdravotní efekty snížené pohybové aktivity zahrnují samozřejmě více věcí než jen řídké kosti. Ale je nevyvratitelné, že dlouhodobé sezení je kořenem mnoha chronických zdravotních problémů.

Zdroj: OrganicConsumers

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články