Máte v lednici jídlo po záruční lhůtě? Nevyhazujte ho, osvědčený způsob pomůže zjistit, zda je opravdu závadné

Expirační doba se dá najít na každém obalu, i když někdy dost obtížně. Jsou ale ještě další metody, jak jídlo ověřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Údaje o minimální trvanlivosti potravin jsou dnes na čemkoli, co má nějaký obal. Jenže to neznamená, že potrava je po tomto datu okamžitě nepoživatelná nebo zdravotně závadná. Pokud se tedy budete řídit čistě podle tohoto údaje, nejspíš zcela zbytečně vyhodíte jídlo, kterému lidové řečeno „vůbec nic není“. Právě toto vyhazování je celosvětově obrovským problémem bez ohledu na národnost.

Expirace neznamená zkázu

Problémem záručních dob je skutečnost, že pár čísel nevypovídá o celém stavu potraviny. Ta od svého vzniku uvnitř stále pracuje a čas má postupně vliv na její vůni, chuť a barevnost. Záruční údaje také dávají obchodům informaci, kdy musí zboží podle předpisů odstranit z regálů. Takové zboží ovšem stále zůstává v původních obalech, tedy ve výrobcem konzervovaných podmínkách. Prošlá lhůta tak rozhodně neznamená zdravotní závadnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problém nutného vyhazování potravin řešil v jednom díle i pořad Peklo na talíři. V něm bylo jasně demonstrováno, že například u síťky s bramborami stačí, aby byl porušen obal, a obchodník musí potravinu dát stranou k likvidaci. Samotným bramborám se přitom vůbec nic nestalo a byly normálně použitelné. Potraviny se dají v originálních obalech skladovat poměrně dlouho, ještě déle při zmrazení.

Rozklad a otravy

Otrava z jídla nepochází z konzumace zkažené potraviny, ale z potraviny kontaminované bakteriemi. Ty se množí ve správných teplotách, proto je potřeba držet potraviny v lednici nebo mrazáku. Pravidelně také čistěte všechny povrchy, na kterých potraviny zpracováváte a veškeré nástroje, které k tomu používáte. To se týká hlavně syrového masa a zeleniny. Potravině samotné kolikrát nic není, dokud se nedostane do nehygienického prostředí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skutečně kazící se potravina se jasně projeví zápachem a barvou. Nevyhnutelným znakem jsou totiž plísně. Kyselá chuť i zápach jsou jasným znakem toho, že to, co máte v ruce, rozhodně není k jídlu. Plíseň ovšem postupuje z povrchu do hloubky, proto někdy stačí okrájet porušené části a dá se zachránit aspoň něco. Zkáze potravin se dá ovšem velmi dobře vyhnout menšími nákupy a zpracováváním toho, co je v domácnosti k dispozici.

Zdroj: ConsumerReports

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články