Nelíbí se vám váš hlas, když je ze záznamu? Nejste sami, vysvětlení je jednoduché

Když tuto skutečnost zažijete poprvé, nejspíš je to šok. Takže není od věci se podrobně podívat na to, co tento fenomén způsobuje. Mechanismus to není nijak složitý.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zvukové vjemy jsou vlnění, které zachytáváme uchem, při hodně silných zvucích cítíme také vibrace. Právě rozdílné cesty tohoto vlnění mají přímý vliv na jeho výslednou podobu. Toho také využívají tvůrci filmových efektů. Dalším fenoménem tohoto typu je například tzv. pocit akvária, tedy tlumené slyšení vzdálených zvuků. Právě vzdálenost zdroje je jedním ze způsobů, jak oklamat náš sluch.

Záznam kontra promluva

Pokud někdo nahraje náš hlas a pak nám ho pustí, slyšíme ho zcela odlišně od vlastní promluvy. Zvukové vlny, které vycházejí z reproduktoru, putují vzduchem k našim uším. Takto slyšíme zvuk – tedy vlastní hlas – ve stejné podobě, v jaké ho slyší všichni kolem nás. Jenže když mluvíme sami, dochází k aktivaci hned dvou aparátů, které nám zvuk zprostředkovávají. Slyšíme totiž jak zevně, tak také vnitřně pomocí vibrací vlastního těla.

iZdroj fotografie: Pixabay

V první řadě zaslechneme zvuk, který vychází z naší pusy – způsobený vibracemi hlasivek. Tohle je také ten zvuk, který slyší normálně naše okolí. Jenže vibrace hlasivek procházejí také naší hlavou, tedy lebečními kostmi. A právě ony mají tendenci posílit nižší frekvence vibrací, takže vlastní hlas se nám zdá hlubší, než ve skutečnosti je. Proto je pro nás napoprvé obvykle šok slyšet se ze záznamu – slyšíme totiž nám naprosto cizí hlas.

Test hlasu bez záznamu

Pokud si chcete poslechnout sami sebe v „neupravené“ verzi, jsou tu dvě možnosti. Zaprvé – očividně – si můžete udělat záznam a ten si pak poslechnout. Což není problém, diktafon je dneska na každém telefonu. Nebo si zakryjte svoje levé ucho a promluvte. A neděste se toho, pokud vám ten zvuk bude připadat směšný, okolí vás takhle zná po celou dobu. Skutečnosti, že zvuk je nesen lebkou, ostatně využívají i moderní technologie.

iZdroj fotografie: Pixabay

Už před několika lety přišlo více výrobců s revolučními typy sluchátek, která nechávala zvukovod volný. Tato sportovní sluchátka byla totiž kolem ucha a dovolovala poslech právě vibracemi skrze lebku. Jejich použití tak nelikvidovalo kontakt s okolním světem, jako je tomu u běžného typu. Taková sluchátka byla doporučena sportovcům všeho druhu, kteří tak i přes oblíbenou hudbu slyší svoje okolí.

Vyzkoušeli jste je taky?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články