Smrt se může přiblížit z mnoha směrů. Když se k tomu schyluje, lidé mívají velmi specifické sny

Mnozí lidé zažili týdny či dny před vlastní smrtí charakteristické sny, či dokonce vize za bílého dne. Je to silný čas, kdy rozeznáváme důležitost takových situací.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stáří. Rakovina. Nebo například vzácná choroba nervového systému. Ať už je důvod jakýkoli, prostá skutečnost zůstává – život se blíží ke svému konci. Někdy během dalších dnů nebo týdnů bude smrt neodvratnou skutečností. Právě během tohoto období může nastat jedna velmi zvláštní okolnost. Umírající osoba se může jednoho rána probudit poté, co měla snad nejživější sen, jaký kdy během svého života zažila. Více uvádí studie Christophera Kerra.

Živé sny a denní vize

Tato osoba například potkala dávnou mrtvou matku nebo kamaráda, který na takovou nemoc zemřel před několika lety. Případně dítě, které zemřelo příliš brzy. Umírající člověk přitom nemusí vůbec spát, tyto vize se spíše objevují během dne. Dochází k nim mezi návštěvami rodiny nebo příchody sestry, která kontroluje stav nemocného. Bez ohledu na okolnosti bývají ale tato setkání spíš příjemná a mívají nějaké poselství. Jsou to setkání z lásky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Případně jsou o konci, smíření a odpuštění za něco, co pacienta uvnitř hodně dlouho hlodalo. Vize na konci života byly jak pacienty, tak i jejich příbuznými hlášeny už po celá staletí. Proplouvaly i folklórem a povídačkami jako příběhy. Nedávno se ale stalo něco nového a pozoruhodného. Tyto sny, tyto vize a zkušenosti živé jako reálné setkání se dostaly i do vědeckého zájmu. K čemu toto setkání světů vedlo?

Od Japonska až po Moldavsko

V nedávné době byl přesně tento fenomén zdokumentován v několika zcela odlišných kulturách. Badatelé z Japonska například rozeslali dotazník pozůstalým těch, kteří zemřeli na rakovinu. Víc jak 20 % členů rodiny vědělo, že mrtvý měl krátce před smrtí přesně tyto zážitky. Výzkum příbuzných v Indii ukázal, že dokonce 30 % lidí takové vize zažilo. V Moldavsku se pozitivní záchyt vyšplhal ještě výš, na 40 %.

Jednou z osob, které se do fenoménu ponořily hlouběji, je Christopher Kerr z hospice v americkém Buffalo. Hospic je místo pro lidi, jejichž smrt je za dveřmi, a záměr personálu tohoto zařízení není zachraňovat životy. Místo toho utěšují a podporují pacienty na jejich cestě ke konci. Coby mladý kardiolog se Kerr přihlásil na víkendové směny a jeho přirozeným reflexem bylo se smrtí bojovat.

Příběh neviditelného dítěte

„Jako mnozí lékaři jsem nikdy neviděl ve smrti nic jiného než nepřítele, se kterým je třeba bojovat.“ Nicméně přítomnost v hospici změnila jeho náhled jak na smrt samotnou, tak na to, co se děje ve chvíli, kdy už není žádná naděje. Jeho zvědavost vzrostla po velmi zvláštní události. Jedním z jeho pacientů byla 72letá Mary a jednoho dne byl u setkání nemocné ženy s její rodinou. Pak, bez jakéhokoli komentáře, začala Mary chovat neviditelné miminko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Políbila ho a hladila, říkala mu Danny a vypadala naprosto klidná a plně spokojená. Nicméně okolí naprosto nechápalo. Byla to halucinace? Reakce na léky? Nikdo další dítě jménem Danny neznal. Den nato vyřešila záhadu sestřička. Jméno patřilo miminku, které se narodilo mrtvé ještě před všemi ostatními dětmi, které Mary měla. Tato událost ji velmi zasáhla, ale nikdy o tom své rodině neřekla.

Samotných pacientů se nikdo neptá

Záhy Kerrovi došlo, že tato událost rozhodně není jediná, a personál mu líčil mnohé další. Jeho zájem okamžitě vzrostl – co vlastně byly tyto události, které měly pro umírající velký význam? A proč se o nich nic nedověděl v učebnicích? V mnoha bádáních bylo také patrné, že vědci vykládali tyto události jen na základě toho, co si o nich sami mysleli. Například pro parapsychology se jednalo o důkazy o přízracích a posmrtném životě.

Jiní v nich viděli potlačené touhy nebo důkazy existence Boha. Jenže to Kerra nezajímalo, chtěl vědět jedinou věc. Tedy jaký význam mají tyto události přímo pro pacienty. A také jakým způsobem jim tyto sny a vize pomáhají připravit se na setkání se samotnou smrtí. Protože zatím to vypadalo, že pacientů samotných se na jejich prožitky vůbec nikdo neptal. Jedinou cestou je tedy prozkoumat téma přímo u svědků.

S kým byste se asi setkali při takové vizi nebo ve snu?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články