Hrubou chybu na obrázku najde jen člověk s excelentním citem pro detail. Chce to podívat se zblízka

Všichni už jsme někdy slyšeli, jak moc je rodinná večeře důležitá věc. Jde o spojení jednotlivých členů, předání si novinek a užití si společného času.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Přestože víme, že je to všechno pravda, podnikání společných večeří umí být také pěkná výzva. Průzkumy například ukazují, že zatímco se zmíněnou skutečností souhlasí 84 % rodičů, reálně to provádí jen asi polovina rodin. Z podobného zkoumání vyplulo také na povrch, že průměrný Američan má večeři s rodinou jen 3krát za týden. Několik statistik a skutečností vám může napovědět, proč může tohle být skutečná změna.

Rodinná jídla se změnila

Mění se celý svět a stolování v rodinném kruhu se této skutečnosti nemohlo vyhnout. Během posledních 20 let se jejich počet snížil přesně o třetinu. Krom toho by 62 % rodičů, jejichž dětem ještě nebylo 18, mělo rodinné večeře rádo „mnohem více“ nebo „aspoň trochu častěji“. V Americe také vzrostl počet večeří – a jídel obecně – které rodiny tráví v restauracích. Podívejte se teď na tuto rodinnou večeři a zkuste odhalit logický problém.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

V roce 1970 spotřebovali Američané 26 % svého rozpočtu na jídlo na stravování mimo domov. Do roku 2010 vzrostl tento podíl na 41 % a zdvojnásobila se celková obezita. Silnou příčinou poklesu rodinného stolování je praktická nemožnost skloubit pracovní a další rozvrhy jednotlivých členů. Bádání ovšem ukazuje, že právě společné jídlo a čas s ním strávený je v mnoha ohledech podstatnější, než se zdá.

Je v nich víc, než se může zdát

Že ve světě dochází ke změnám, ještě neznamená, že základní hodnoty rodinných jídel zmizely. Hlavně na děti a teenagery dopadá několik pozitivních jevů. Mají mnohem menší riziko přejídání, a tedy obezity. Strava, kterou konzumují, bude pravděpodobně zdravější. Budou dosahovat lepších studijních výsledků. Společný čas redukuje riziko, že se tito lidé zapojí do rizikových chování jako užívání drog, alkoholu nebo promiskuity.

Zlepší se také jejich vztahy s dalšími členy rodiny. Rodinné večeře jsou tak hlavně u dětí podstatné pro jejich celkové emocionální zdraví. A 24 % teenagerů v průzkumech uvedlo, že by si více rodinných jídel přáli také. Děti se v tomto procesu také naučí vytvořit si zdravý vztah k jídlu. Vzhledem ke zdravějšímu stravování si přejdou postupně na vzorce, které budou nejspíš uplatňovat i v situacích mimo rodinný domov.

Co si o tom myslí některé rodiny?

Pravidelná rodinná jídla jsou velmi důležitá, což si myslí skoro 90 % rodičů. Typická večeře tohoto typu trvá asi 15–30 minut. Hlavními viníky, proč se nekonají tak často, je nedostatek času a také zvládání velmi vybíravých jedlíků. Jak ale říká český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, kde je vůle, tam je cesta. Třeba jde někdy místo nedostatku času spíše o absenci snahy. Jestli stále tápete v hádance, věnujte pozornost brýlím otce. Jedna polovina je hranatá, druhá kulatá.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Dalším pozitivem rodinných jídel je možnost společně objevovat nové pokrmy a celé kuchyně. Ať už to provádíte doma nebo společnou návštěvou restaurace, seznamujete se s novými jídly i způsoby konzumace. Obvykle to znamená i poznání nových míst, mnohdy také lidí. Dost možná můžete postupem času zjistit i nové věci o členech rodiny. Časem se tak dají vyřešit i některé táhlé rodinné problémy, například se vzájemnou důvěrou.

Jak moc vám dala hádanka zabrat?

Zdroj: Techrato
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články