Jestliže jste narazili na sraženou srnu, zamyslete se předtím, než ji naložíte do kufru svého auta. Ne všechna sražená zvířata je bezpečné jíst.
Podle dostupných statistik dochází ročně v České republice k více než 7 tisícům dopravních nehod zaviněných srážkou se zvěří – jen za loňský rok jich bylo 7 329. Ve Spojených státech amerických je to mnohonásobně více – ročně zemře na silnicích přes 300 tisíc zvířat. Nejrizikovějšími časovými úseky jsou obecně dvě hodiny po západu slunce a jedna hodina před jeho východem. Většina usmrcených sražených zvířat je ponechána vedle komunikace k pozdějšímu odklizení, ale existují výjimky, kdy si viník nehody sraženou „kořist“ odveze.
Zdechlinu nejprve důkladně zkontrolujte
Mezi lidmi se najdou tací, kteří po sražení a usmrcení divoké zvěře neváhají ani vteřinu a ihned ji nakládají do kufru svého automobilu. Dokonce existují ti, kdo jsou schopni odvézt i zdechlinu, která již nějakou dobu vedle silnice leží, a jíž sami nesrazili. Patříte-li mezi ně, nebo vás takové počínání někdy napadlo, měli byste mrtvé zvíře vždy nejprve důkladně prohlédnout. V opačném případě byste si mohli přivodit nepříjemné zdravotní problémy. Základním pravidlem, které byste si měli zapamatovat, je, že zvíře by mělo být sraženo před méně než 12 hodinami.
Je-li časový úsek delší, mohlo být maso zvířete kontaminováno hmyzem, bakteriemi či mikroby. Sražená zvěř by také neměla mít poškozený žlučník. Pozor byste si měli dát rovněž na jakoukoliv mršinu, která vykazuje příznaky vztekliny či jiného onemocnění. Jistě, přítomnost bakterií v těle zvířete ve většině případů nerozeznáte, ale uvidíte-li v otevřených ranách hmyzí larvy, raději se zdechlině obloukem vyhněte. Vyvarovat sbírání těl sražených savců byste se měli rovněž i v horkých letních dnech, kdy zdechliny podléhají rychlejšímu rozkladu.
Je odvoz sraženého zvířete legální?
Jestliže byste se přeci jen odhodlali k odvozu mrtvého zvířete (v tuzemsku zpravidla srny/srnce, laně či divokého prasete), měli byste si uvědomit, že v tu chvíli pytlačíte. Na rozdíl od některých států v USA, kde je sbírání zdechlin na silnicích legální, vám hrozí v České republice dle zákona tvrdý postih. I přesto, že zvíře zemřelo po srážce s vozidlem, se stále jedná o majetek vlastníka příslušné honitby, v níž ke srážce došlo. V případě, že srazíte divoké zvíře (a to i pokud po střetu odběhne), byste tedy měli pokaždé uvědomit Policii České republiky.
Policisté na základě vašeho podnětu vyrozumí majitele či správce příslušné honitby. Ten je povinen na své náklady zvíře ze silnice odklidit a naložit s ním dle svého uvážení. Naopak ve zmiňovaných Spojených státech amerických si můžete ve více než polovině států sražené zvíře bez postihu odvézt (např. Tennessee či Texas). Ve zbylých státech (např. Aljaška) jsou přejetá zvířata státním majetkem a jejich zdravé maso se zpracovává a distribuuje rodinám v nouzi.
Co byste byli schopni v případě potřeby sníst?