Obkládat prkýnko toaletním papírem, či ne? Před bičenkou neochrání, ale „něco chytnout“ je téměř nemožné

Nelze pochybovat o tom, že použití prkénka veřejné toalety může být hodně nepříjemná zkušenost. Bakteriemi se to tam jen hemží a o nějaké sterilitě nemůže být řeč.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sexuálně přenosné choroby mohou způsobit viry, bakterie a paraziti. A všechny tyto organismy nemohou přežívat na tvrdém povrchu, tím pádem ani na toaletním prkénku. Bakterie těchto chorob nedovedou přežít vně tělesných membrán. Potvrzuje to i Chris Young. Právě z tohoto důvodu je tedy prakticky nemožné něco takového „chytit“ v tomto prostředí. Nicméně něčím se zde nakazit přeci jen můžete.

Co všechno se dá na veřejné toaletě „chytit“?

Některé viry a parazité stojící za přenosnými chorobami mohou ovšem přežít mimo tělo. Stále však jen po poměrně omezenou dobu. Celkově jsou ale tyto přenosy dosti vzácné a obecně nepravděpodobné. Bakterie, plísně i viry totiž silně preferují prostředí tvořené teplou lidskou tkání. To se vztahuje i na vši a další živočichy. Existuje ovšem několik výjimek z tohoto pravidla. V některých případech lze takto „chytit“ trichomoniázu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se o nejčastější parazitní onemocnění pochvy způsobené prvokem bičenkou poševní. Aby se tak ovšem stalo, musel by tam tento prvok být opravdu čerstvě a dostat se přímo do kontaktu s vašimi genitáliemi. Druhým případem je žloutenka typu B, která může do těla vstoupit z čerstvého semena nebo krve. Aby k tomu však došlo, musí se do kontaktu s virem dostat čerstvá otevřená rána. V zásadě je tedy veřejná toaleta velmi bezpečné místo.

Princip šíření pohlavních chorob nebo infekcí

Existuje několik typů pohlavních chorob a přenos je u každé trochu jiný. Všechny pohlavní infekce jsou přenosné během různých sexuálních aktivit typu kontakt kůže a genitálií, případně úst a genitálií. Kontakt kůže na kůži se projevuje tehdy, když se na nich vyskytuje semeno nebo sliny. Nejsou tedy potřeba otevřená poranění. Toto se týká hlavně herpes, syfilisu a molusek. Bakteriální infekce sídlí v membránách penisu, vagíny, análního otvoru a úst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedovedou přežít na volném vzduchu nebo na povrchu typu toaletního prkénka. Tyto infekce jsou přenášeny především nechráněným sexem a dalšími způsoby kontaktu. V některých případech je možný přenos infekce z matky na dítě během porodu. Virální infekce dovedou přežít nějaký čas mimo lidské tělo, nejčastěji skloňovaný je HIV. Ten je přenesen tělními tekutinami, hlavně krví, semenem a také pomocí mateřského mléka.

Prevence přenosu pohlavních chorob či infekcí

Jedinou cestou, jak se naprosto spolehlivě vyhnout veškerým těmto rizikům, je nejspíše celibát. Kromě toho ale existují preventivní opatření. Před jakýmkoli sexem si s partnerem otevřeně promluvte o vaší sexuální historii. I drobný kontakt může totiž takovou infekci přenést. Pokud to jen trochu jde, nechte se oba otestovat a uvažujte o ochranných metodách. Nesdílejte také jehly nebo další předměty, které pronikají do těla.

Jestli chcete tetování, volte jen certifikovaný salon s adekvátní hygienou. A buďte v klidu, nakazit se něčím uvedeným z toaletního prkénka je prakticky nemožné. I tak je ale vždy dobrý nápad ho předem vyčistit, než usednete. Nejsnadnější metodou ochrany před čímkoli sexuálně přenosným je vždy chráněný sex. Dbejte také na své celkové zdraví a nezanedbávejte preventivní prohlídky. O mnoha věcech nemusíte vůbec vědět.

Co nejvtipnějšího jste na veřejné toaletě zažili?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články