Co se stane po spolknutí žvýkačky? Rodiče většinu z nás strašili, že nám v těle zůstane dalších 7 let – realita je ale jinde

Určitě se vám někdy stalo, že jste omylem spolkli žvýkačku a někdo vás strašil, že bude v žaludku 7 let. Nebojte se, realita naštěstí tak krutá není.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Látka tohoto typu v ústech změkne, při ochlazení nebo pokojové teplotě ovšem ztvrdne. Přesné složení jakékoli žvýkačky je pochopitelně obchodním tajemstvím, které se nezveřejňuje. O obsahu latexu, troše vosku a elastomerů pro správnou konzistenci se však obecně ví už dlouho. Stejně tak o dochucovadlech, cukru nebo jeho náhražkách, které dodávají žvýkačce její příjemnou chuť. A nelze opomenou potravinářská barviva.

Odkud pochází mýtus o 7 letech v žaludku

Umělý ani přírodní kaučuk nejsme schopni strávit. Proto je na každém obalu upozornění, že polykání žvýkaček není doporučeno. Možná právě odsud se tedy vzala pověra, že žvýkačka vydrží v žaludku člověka dokonce 7 let a vede k mnoha nepříjemnostem. Skutečnost je ovšem celkem neškodná.

Jak vlastně probíhá cesta žvýkačky organismem?

Jako každá jiná potravina jde jícnem do žaludku a následně do tenkého střeva. V něm se vstřebávají sladidla, nestravitelné složky pak pokračují normálně do tlustého střeva a opouští organismus zcela běžným způsobem.

Jak dlouho v nás žvýkačka vydrží?

Veškeré okolnosti se odvíjí od individuálních vlastností a kondice trávicího systému. Na obvyklé jídlo je potřeba asi 6–8 hodin, aby prošlo žaludkem a tenkým střevem. 36 hodin pak vychází na průchod tlustým střevem. Kompletní průchod žvýkačky trvá cca 2–5 dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je potřeba navštívit lékaře?

Při náhodném spolknutí jedné žvýkačky není návštěva lékaře nutná. Horší situace může nastat v případě, že se jich do těla dostane hodně najednou a s nimi případně i další drobné předměty. Samotná přemíra žvýkaček obvykle způsobí ucpání střeva a předměty (například plastové hračky) to ještě zhorší. V takovém případě bývá na místě asistence lékaře, nebo dokonce chirurga. Komplikace mohou způsobit například mince nebo neloupaná semena.

Tato kombinace může vést k neprůchodnosti střev i jícnu, zvláště u dětí. Ty totiž malé předměty nejčastěji spolknou. Lékaři proto nedoporučují dávat žvýkačky dětem, především batolatům, jež nechápou, že je nemají polykat. V takových 5 letech už dítě rozdíl mezi bonbónem a žvýkačkou většinou pozná a zachová se podle toho.

Jakou příchuť žvýkaček máte nejraději?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články