Hororové filmy jsou stále oblíbeným žánrem. Jde o zdravý koníček, nebo mohou poškodit psychiku?

Sledování hororů může být zábavou, ale málokdo ví, co se při něm doopravdy děje v lidském těle. I obyčejné leknutí může vážně ovlivnit váš život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tyto snímky obsahují psychologickou iluzi napětí a nebezpečí skrze kombinaci obrazů, zvuků a příběhu. A i když si je mozek vědom, že jde o fikci, naše tělo reaguje stejně jako v situaci reálného ohrožení. Přesné dopady vysvětluje psycholožka Sally Winston z Anxiety and Stress Disorders Institute v Marylandu. „Když se díváte na horory, vaše srdce pumpuje adrenalin a vaše pozornost se zužuje, i když víte, že jste doma nebo jen v kině.“

Iluze s reálným dopadem na tělo

Jde o stejnou situaci jako v zábavním parku, kde se cítíte zděšeni, ale zároveň víte, že jste v bezpečí. Obecně vzato není sledování hororů nijak škodlivé, aspoň pro ty, kteří jasně odliší iluzi. Winston to popisuje jako „difuzi“ a „rozpletení“. Jde o předpoklad ke sledování hororů. Je ovšem několik věcí, které je potřeba mít na paměti. Horory mají za úkol vyvolat emoce jako napětí, stres, strach a šok, které způsobují vylučování určitých hormonů.

Jde hlavně o kortizol, adrenalin a noradrenalin, všechny z autonomního nervového systému. Na jejich přítomnost tělo reaguje rozšířením zorniček, zvýšením tepu a napětím svalů. Zvýšená hladina adrenalinu pak může negativně ovlivnit spánek. „Dokonce i euforie po hororu není pro tělo uklidněním, ale aktivací. Takže i když si užijete emoční jízdu radosti, napětí a akce, vaše tělo bude mít velké problémy normálně usnout.“

Úzkost bez ohledu na realitu

Lidé trpící úzkostmi budou takovým snímkem ovlivněni ještě více. „Chronická úzkost zvyšuje citlivost na tyto stimuly, takže již vystresovaní lidé budou reagovat ještě hůř.“ Úzkostlivá citlivost je strach z tělesných pocitů. Je spojený s úzkostí, protože tělo si tyto pocity bez ohledu na skutečnost vykládá jako reálné. Jak říká studie, je to vlastně „strach ze strachu“, odpor ke vzruchům a úzkostná reakce na pocity a emoční prožitky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě lidé trpící tímto stavem budou horory prožívat mnohem silněji, a navíc v negativním slova smyslu. To, čeho se běžný člověk jen lekne, u nich může vyvolat vysoké stupně úzkosti až panické záchvaty. Sledování hororů tak může vést k nechtěným negativním prožitkům, takže lidé s touto citlivostí by se jim rozhodně měli vyhnout. Nikdy totiž není dopředu jasné, jak bude který stimul působit, může tak být vyvolána i dlouhodobá úzkost z konkrétní věci.

Pozitivní efekty sledování hord mrtvých

Navzdory obsahu krve a násilí mohou mít ale hororové snímky na diváka i velmi pozitivní efekt. „Obecně se lidé dívají na horory, aby si je užili, a to z mnoha různých důvodů. Pro většinu diváků to tedy může mít pozitivní efekt.“ Jde totiž i o příležitost, jak se s vlastními strachy vyrovnat. Divák vydrží hororovou podívanou s věcmi, kterých se skutečně bojí, a užije si skutečnost, že setkání vydržel bez hrozivé reakce.

Tohle se může projevit i u lidí se specifickými mentálními poruchami. „Trpí-li někdo úzkostnou poruchou nebo OCD, horory mohou poskytnout možnost se s těmito strachy bezpečně setkat. Pacient si tak buduje sebedůvěru, vydrží nepříjemný pocit a vlastně trénuje na reálné setkání,“ vysvětluje Winston. Je ovšem potřeba se v takových případech vždy poradit s lékařem nebo specialistou, zda může takový postup fungovat.

Tipy pro zdravé sledování

Máte-li s horory problémy, ale chcete se dívat, můžete si vše trochu usnadnit. V první řadě si zvolte subžánr, který vás pobaví, ale nevykolejí. Pro někoho to mohou být hory mrtvol, pro jiného zase psychologické hry. Hlavní je vaše osobní pohodlí, nepřistupujte na sledování snímku, protože se na něj chtějí podívat všichni kolem. Pokud nejste v kině, můžete film obvykle zastavit a vrátit se k němu později. Nikde také není psáno, že ho musíte dokoukat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně tak není povinností absolvovat filmové maratony. Právě míra konzumace je často to, co dělí bezpečné a rizikové sledování. Studie z roku 2017 ukázala, že nárazové sledování, tedy tzv. binge watching, stojí za mnoha poruchami spánku. A nemusí jít ani o horory. Dávejte si přestávky, nechte rozsvíceno a najděte si někoho, kdo vám pomůže cítit se při sledování bezpečněji. Horory jsou určeny pro zábavu, ale přednější je vaše psychická pohoda.

Který horor ve vás zanechal nesmazatelnou stopu a čím?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články