Chodíte často doma naboso? Zpozorněte, vystavujete se bakteriím, zraněním i problémům se zády

Odkopnutí bot, jakmile dorazíte domů z práce, je přesně to, co po náročném dni uvítáte. Jenže relaxace nohou se nerovná chození plně naboso, i když se jedná o váš příbytek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud doma pravidelně chodíte naboso bez trepek i ponožek, mohou nastat dokonce některé nepříjemné následky, které se podepíší na vašem zdraví. Stejně tak budou postiženy i krásné nohy, o něž se nepochybně snažíte důkladně pečovat. Rozumíme, že na přezutí někdy ani nemáte sílu. Následující seznam uvádí několik vlivů, které může mít denní praktikování bosé chůze po celém vašem příbytku.

Naboso se vystavujete bakteriím

 I když jste zrovna vytřeli podlahu, neznamená to, že jste se zbavili všech bakterií a roztočů. Povrchy v domě mohou vypadat čistě, jenže i tak jsou na nich mikročástice prachu a zadržují nebezpečné bakterie a plísně. Takže když po takovém povrchu chodíte přímo kůží, vystavujete se právě těmto vetřelcům, kteří se vám na pokožce nejspíš zachytí. Tento kontakt se posléze projeví ideálně na nehtech vašich prstů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Chůze naboso je velmi příjemná na trávě a jde o dobrý způsob, jak si ulevit od stresu. Když ale to samé děláte na tvrdém povrchu – třeba na podlaze – mohou vaše nohy docela utrpět. Měkké povrchy dovolují vašim chodidlům normálně došlápnout a podporují tak jejich vnitřní klenbu. Většina podlah je ovšem natolik tvrdá, že chůze bez další podpory způsobuje chodidlům nepřirozený stres a námahu. To se může projevit i bolestmi v kotnících a kolenech.

Zranění a problémy se zády

Po náročném pracovním dni je „vypuštění“ nohou, aby mohly volně dýchat, jistě velmi příjemné. Ovšem chůze po celém bytě nebo domě bez jakýchkoli bot a ponožek může vést ke zraněním i pádům. Vaše nohy se potí, což podporuje skluznost například na schodech. Studie ukázaly, že nošení bačkor, případně ponožek bez bot zvyšuje riziko pádů a také natažených svalů, které jsou často jejich důsledkem.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě, že budete mít po takové chůzi pocity bolesti v nohách nebo i zádech, je pro to dobré vysvětlení. Chodit naboso na tvrdém povrchu totiž způsobuje nerovnoměrné rozložení váhy na chodidlech. Tato disproporce pak může zhoršit už existující – byť minimální – abnormality. Tento efekt pak dosáhne dál do vašeho těla, například ke kolenům. Pokud tohle děláte pravidelně, nejspíš dojde i na záda, která se vám také ozvou.

Jaké obutí používáte na doma? Máte nějaké varianty?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Proč se objevuje migréna a 3 přírodní léky, které s úpornou bolestí hlavy jednou provždy skoncují
Události247.cz
Události247.cz
Babiš jako prezident? Přinášíme výčet výhod a nevýhod, kdyby byl hlavou státu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Syrská armáda a vláda jedou v obřím narkobyznysu. Drogu captagon distribuuje i Islámský stát, jde o miliardy dolarů
adbz.cz
adbz.cz
Nalijte Coca-Colu do záchodu a už to nebudete chtít dělat jinak. Díky svému složení dokáže v domácnosti zázraky