Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší

Krása se sice může nacházet v oku pozorovatele – stejně jako strach – ale vaši osobnost tvoří pro ostatní hlavně vaše tvář. Tedy úžasná krajina kůže, svalstva a také výrazů.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Jde o zcela jedinečnou kombinaci prvků a barev, která se liší od prakticky jakéhokoli dalšího člověka na celé planetě. Krom toho tento obraz odhaluje také mnohé o vaší identitě, myšlenkách, pocitech, a dokonce i cílech a záměrech. I když nad tím takhle většina lidí nepřemýšlí, jde o nejkomplexnější strukturu v oblasti lidské anatomie. Vaše tvář totiž zahrnuje celých 14 kostí, 40 svalů a 32 zubů. S tím už se dá dělat hodně věcí.

Tkáně nezbytné pro náš základní život

Tomuto arzenálu odpovídá také fakt, že bez něj bychom nedokázali jíst, mluvit, komunikovat, líbat nebo vyjadřovat pocity. Mračení vyžaduje 11 těchto svalů, zatímco upřímný úsměv o 1 víc. Nejtenčí kůže na tváři je ta kolem očí. Každý upřímný výraz vašeho obličeje je symetričtější než všechny předstírané. Člověk je pomocí nástrojů obličeje schopen až 10 000 odlišných výrazů. Kolik tváří najdete schovaných na této kresbě?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Kůže na tváři má tři odlišné vrstvy – pokožku, škáru a podkožní vazivo. Pravé štěstí a spokojenost člověka odhalují primárně oči, zatímco smutek se projevuje svaly na bradě. Výrazy vytváří 21 mimických svalů, které jsou připevněné ke kůži. Naprosto vědomě můžeme přitom manipulovat našimi ústy a úsměvem tak předstírat, že jsme šťastní. Tvář sestává ze 14 kostí. Jediná schopná vědomého pohybu je ovšem kost čelistní.

Nejsilnější svalstvo celého těla

Stárnutí způsobuje ztrátu kostní tkáně a týká se to i tváře. Proto se obličej s přibývajícími roky smrskává. Naprosto běžně také vysíláme tzv. mikrovýrazy, které trvají asi 1/25 vteřiny. Právě proto se emoce v obličeji střídají tak rychle. Je pro nás ale téměř nemožné předstírat pohyby svalů v horní části. Zejména tedy kolem očí. Upřímný úsměv se proto pozná také podle toho, že se během tohoto výrazu člověku vnitřně rozzáří oči.

Žvýkací sval, který používají naše čelisti, je nejsilnější svalovinou celého těla. Dokáže stisknout až 80násobkem své vlastní váhy. Svaly tváře se samozřejmě dají cvičit jako všechny ostatní. To je posílí a také celkově zpevní. Rty jsou naprosto unikátní částí těla. Kůže na nich je totiž natolik tenká, že vidíte drobounké kapiláry v jejich nitru. Právě to způsobuje ono červené zabarvení. Krev přenáší kyslík, proto je výrazně červená.

Flexibilita uší a neustálé naštvání

Naše uši a nos jsou tvořeny flexibilní tkání, konkrétně chrupavkou. Uši po celý náš život nepřestanou růst, nos se prodlužuje a s věkem se naklání dolů. Když jsme mluvili o počtu výrazů, není od věci zmínit šestici naprosto univerzálních. Konkrétně jde o radost, smutek, hněv, znechucení, překvapení a strach. Existuje také tzv. resting bitch face. Pokud jste stále na vážkách a tápete, podívejte se na hory vzadu, křoví po straně a ženské vlasy.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jde o případ, kdy vypadá lidský obličej i v naprostém klidu jako neustále naštvaný. To může hodně lidí mást, nejde ale o chybu držitele tohoto výrazu. Důlky na obličeji jsou rodinné dědictví a způsobuje je zkrácené svalstvo. Jakmile se dotyčná usměje, svaly se natáhnou a odhalí ony důlky. Experti odlišují 19 typů úsměvů, které spadají do kategorií „společenských“ s méně zapojenými svaly a upřímných. Ty jich zapojují mnohem víc.

Jak se vám v hlavolamu dařilo?

Zdroj: Studomat
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45