Co se stane s vaším tělem, když vás zasáhne blesk? Tato náhlá událost vám změní život od základů

Zásah bleskem je vskutku nezapomenutelný zážitek. Stává se opravdu jen výjimečně, ale přesto může zanechat šrámy, které vás poznamenají do konce života.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šance, že vás během života zasáhne blesk, jsou 1 : 13 000 a pravděpodobnost, že následkem této události zemřete, je ještě nižší. Možná si říkáte, jaký je to pocit, když do vás udeří blesk. Díky několika přeživším existuje celkem solidní představa, jak to chodí. Tyto aspekty popisuje podrobněji web o poskytování zdravotnických informací Healthline. Tvrzení mohou znít pro slabší povahy ale poněkud drasticky.

Ano, zásah budete opravdu cítit

Samotný zásah bleskem se řadí mezi největší šoky, jaké je vaše tělo schopné unést. V podstatě se jedná o nesrovnatelnou sílu tepla a elektřiny. Zní to neuvěřitelně, ale může mít dokonce i relativně pozitivní vliv na vaše tělo. Nebo alespoň obrazně řečeno. Každopádně zásah bleskem je možné přežít, byť někdy s krutými následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak říká Melvin Roberts, kterého v roce 2011 zasáhl blesk: „Když vás blesk trefí, je to, jako když jste sraženi nákladním vlakem. Prostě obrovská rána a vy jste jenom jedna velká tíha. Balvan, se kterým se nedá pohnout. Můžete říct, co je kolem, prostě jen nemáte kontrolu nad svým tělem.“ Jinými slovy, počítejte s tím, že nebudete hned vědět, co vás zasáhlo.

Škvaříte se zevnitř

Jedním z prvních vodítek o tom, že jste se právě stali terčem úderu blesku, je pálení. To celkem dává smysl, jelikož jste byli vystaveni teplu, které je pětkrát vyšší než u Slunce. Ale samozřejmě to nebude normální pálení a začnete jej cítit až po několika okamžicích. Budete také vykazovat popáleniny na vnější straně těla, zejména na končetinách. Někteří nešťastníci byli dokonce tak těžce popálení, že přišli o končetiny.

Zůstanou Vám jizvy po zbytek života

Zásah bleskem způsobí náhlou, intenzivní popáleninu, která se téměř okamžitě zjizví. Popáleniny po zásahu blesku vypadají většinou jako rozvětvené koruny stromů a dají se klidně splést s tetováním. Někteří lidé mají tyto jizvy na obličeji, krku, zádech a končetinách po celý život.

iZdroj fotografie: Unsplash

Budete v náhlé a spalující bolesti

S nárazem, pálením a jizvami se můžete vsadit, že vás doslova oslepí spalující bolest. Oběti si stěžují především na bolesti v kostech, často také uvádějí, že kvůli vší bolesti a zmatku, které pociťují, stěží poznají své vlastní tělo. Takže v tuto chvíli „vaříte“, máte pocit, že jste dostali pěstí, jste zjizvení a cítíte palčivou bolest. A věřte, pokazit se toho může ještě daleko více.

Lidé ve vaší blízkosti jsou také v ohrožení

Když zčistajasna udeří blesk, má tendenci zasáhnout více než jednu osobu. Pokud jste s přáteli, je tedy pravděpodobné, že budou zasaženi, nebo by mohli být sraženi stejným bleskem, který si přišel po vás. V několika vzácných případech mohou údery blesku zasáhnout velké skupiny lidí nebo zvířat.

iZdroj fotografie: Freeimages

Pravděpodobně přežijete

Aspektů je samozřejmě mnohem více. Faktem je, že většina (až 90 procent) lidí tuto událost přežije, aby mohli vyprávět svůj příběh. Někteří jsou dokonce schopni vstát a pokračovat dál, jako by se nic nestalo, s velmi malými známkami poškození. Pravděpodobnost úmrtí tedy není nijak vysoká.

Okolnosti vás změní

Nejtěžší částí zasažení bleskem jsou obecně následky. Lékaři a vědci stále nevědí, co dělat, aby pomohli obětem blesku, protože hlavní dopad je na váš nervový systém. Můžete mít výkyvy nálad a objevit se mohou i změny osobnosti. Můžete ztratit paměť nebo u vás mohou propuknout problémy s mluvením a pohybem. Jedním z nejhorších scénářů je dočasné, někdy i trvalé ochrnutí. Takže asi přežijete, ale zasažení bleskem vás přemění v úplně jiného člověka. A s tím se vlastně nic moc dělat nedá.

Zdroj: Healthline

Jak by zasažení bleskem změnilo vaši osobnost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články