Extrémní záběry z tandemového seskoku padákem: Provazy se zamotaly a dvojice mířila plnou rychlostí k zemi

Sólo parašutismus se může vždycky nějak pokazit. Parašutismus s instruktorem taky, i když riziko je samozřejmě nižší. Záznam jedné takové situace se právě dostal na YouTube.

i Zdroj fotografie: Skydive Andes Chile / Creative Commons / CC BY
                   

Jistý Australan se rozhodl, že podnikne seskok padákem. Na tom by nebylo nic zvláštního, nicméně už po několika vteřinách ve vzduchu toho 100krát litoval. V prvních momentech seskoku totiž došlo k zamotání popruhů padáku a už se samozřejmě nešlo vrátit. Po celou dobu seskoku měl puštěný záznam, takže epický adrenalinový záznam se prakticky ihned ocitl na YouTube. Pokud toužil zažít vzrušení, dostalo se mu ho požehnaně.

Dlouhodobá touha po volném pádu

Christian Porreca (24) se rozhodl, že je načase vyzkoušet si seskok padákem. Když to zvládnou i staré babičky, proč by to jemu mělo dělat problémy? Vzhledem k tomu, že s tímto druhem adrenalinového sportování neměl mladík žádné zkušenosti, byl mu k ruce instruktor Mick. Christian si tedy vyslechl podrobnou bezpečnostní instruktáž a v doprovodu kvalifikovaných profesionálů vystoupil na palubu letadla. Zatím všechno probíhalo hladce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To ale ještě nevěděl, co všechno ho čeká. V momentě, kdy letadlo dosáhlo hladiny 3,5 kilometru, se Mick se svým svěřencem začali připravovat na tandemový seskok. Opětovně tedy probrali veškeré potřebné podrobnosti včetně akčního plánu. Následně otevřeli dveře letadla a společně podnikli rozhodující krok do prázdna. Christiana samozřejmě zaplavila vlna euforie z nových pocitů a zážitku volného pádu. Zakrátko ale přišla hromada úzkosti a děsu.

Jak se jim podařilo rozmotat uzel

Když totiž instruktor Mick zatahal za očko, aby otevřel padák, začaly se věci rapidně komplikovat. Jednotlivé popruhy a pásky se totiž zamotaly a dvojice tak svištěla plnou rychlostí k zemi. V tu chvíli si nejspíš Porreca nadával, že se vůbec do něčeho takového pouštěl, a bál se brzkého konce. Dvojice se ovšem rozhodla nepropadat panice (nejcennější pravidlo přežití v celém vesmíru) a snažili se, jak mohli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po několika rázných zásazích v oblasti popruhů si pásky konečně daly říct a padák už pak fungoval, jak měl v popisu práce. Jak Christian, tak i Mick tedy bezpečně přistáli a Porrecovi zůstal kromě silného zážitku i záznam celé události. „Koukal jsem se na některá neúspěšná videa a věděl jsem, že potřebuju hlavně dát nohy k sobě. Využiju tak moment hybnosti a provedu rotaci. Mick v té době rovnal rukama popruhy,“ uvedl Christian později.

Jak moc rizikové je toto skákání?

Hrdinové tohoto příběhu přistáli ve stanovený čas na plánovaném místě, ale hlavně v pořádku. Bezpečnost parašutismu je na začátku prakticky nevyhnutelnou otázkou. Bohužel neexistuje nic takového jako zcela bezpečný tandemový seskok. V každém sportu jsou vždy nějaká rizika a tento je ještě o úroveň výš. Pravděpodobnost je vyjádřena počtem zranění na 1 000 seskoků a také počtem smrtelných nehod na 10 000 seskoků.

Zranění přitom může znamenat cokoli od drobných modřin až po výrony nebo zlomeniny. Všechno tohle je ve statistice započteno. Převážná většina poranění je ale z řádu drobných nebo jednoduchých fraktur. Statistika je navíc poměrně stabilní. Zranění nováčků připadají zhruba 4 na 1 000 seskoků, častější jsou však u žen. Po plném výcviku klesá pravděpodobnost až na 0,4 z 1 000 seskoků a u smrtelných zranění na cca 1 z 100 000 seskoků.

Jaké adrenalinové sporty jste vyzkoušeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články