Když je naše kůže vystavena slunečním paprskům, začíná produkovat vitamín D, který je nezbytný pro řadu procesů v organismu. Jeho deficit má více projevů.
Tento vitamín má významnou úlohu ve většině našich orgánů a tkání. Jenže podle nedávných průzkumů trpí až 40 % Američanů jeho deficitem. Tento trend podpořila moderní digitální doba, ve které silně tíhneme k mnoha hodinám stráveným uvnitř – obvykle u počítačů – a ven se dostaneme velmi sporadicky. To samozřejmě vede k jeho nedostatku, což se projevuje jak vnitřně, tak zevně. A naše tělo nám to dává jasně najevo.
Slabé kosti a deformace nohou
Vápník je společně s vitamínem D zcela klíčovou složkou výživy nutnou pro mineralizaci a celkové zdraví všech kostí. O vstřebávání vápníku se stará tenké střevo a vitamín D mu v tom asistuje. Právě deficit slunečního vitamínu vede ke slabší absorpci vápníku, takže ho využijete menší množství, i když ho máte ve stravě dostatek. Lidé s nedostatkem jedné – a tudíž i druhé látky – trpí bolestmi kostí, kloubů, svalovou slabostí a mnoha dalšími neduhy.
Jedním z projevů tohoto nedostatku jsou například otoky kloubů u nohou, které mohou znamenat i změnu struktury kostí. Ty se pak snadno deformují, protože jejich tkáň absencí vápníku slábne. Vitamín D ve formě potravinového doplňku nebo – ideálně – vystavení se slunci je proto žádoucí, pokud zažíváte například chronické bolesti nohou a chodidel. Není přitom potřeba se vyloženě slunit, stačí normální pobyt venku.
Rakovina tlustého střeva a depresivní stavy
Průzkumy prokázaly, že nedostatečné vystavení se slunečnímu svitu, a tedy i redukce vitamínu D v buňkách, se může nakonec projevit i rakovinou tlustého střeva. Právě vitamín D ovlivňuje přežití a růst rakovinotvorných buněk. Jeho dostatek byl zaznamenán u těch pacientů, kteří toto nádorové onemocnění překonali. Svou hladinu tohoto vitamínu si můžete zjistit pomocí krevního testu u praktického lékaře. Ideální hladina je nad 30 nanogramů na mililitr.
Dnešní společnost se prakticky točí kolem kancelářské práce a počítačů, takže dlouhé hodiny uvnitř místnosti nemohou nikoho překvapit. Lidé stále více doslova tvrdnou před monitorem, místo toho, aby se šli projít nebo jiným způsobem strávili trochu času venku. A když už si najdeme čas na odpočinek, sedíme pro změnu před televizí. Nedostatek slunce je také zabiják nálady a v kombinaci s uzavřením mezi čtyřmi stěnami je přímo líhní na deprese a úzkosti všeho druhu.
Nabírání váhy a četné vyrážky
Slabosti svalů, bolesti kostí a další neduhy snadno vedou k absenci pohybu, a tedy hromadění kalorií. Z toho logicky vyplývá riziko nabírání váhy. Vitamín D funguje také společně s hormonem leptinem v tom ohledu, že dávají při jídle mozku vědět, že je osoba sytá. Jeho absence narušuje tento cyklus, což ústí v pravidelné přejídání se. Déčko můžete získat např. z vajec, ryb (tuňák a losos), mléčných výrobků, celozrnného chleba a džusů.
Psoriáza je choroba vycházející z poruchy imunitního systému, jde také o jedno z nejčastějších neinfekčních onemocnění kůže. Protože jde právě i o záležitost imunity, dostatek vitamínu D může vychýlit rovnováhu pozitivním směrem. Slunce je tak účinnou zbraní jak proti této nemoci, tak i proti akné a dalším kožním problémům. Přitom se kvůli tomu nemusíte opalovat, opravdu stačí jen strávit nějaký čas venku.
Kognitivní poškození a otázka náhražek
Kůže a kosti nejsou jediným místem, kde se nedostatek slunce, a tedy i vitamínu D, může projevit. Ušetřen není ani náš mozek a více výzkumů už odhalilo, že tento deficit stojí za mnoha psychickými dysfunkcemi včetně rozvoje demence. V roce 2015 proběhl rozsáhlý výzkum zahrnující přes 60 000 jedinců ze severních a jižních států. Právě obyvatelé severních zemí měli ve srovnání se slunečným jihem vyšší riziko demence a dalších problémů spojených s mozkem.
Existují tři hlavní zdroje vitamínu D – sluneční světlo, zdravá strava a potravinové doplňky. Je ale třeba mít na paměti některé zdravotní dopady. Výrazné vystavování se slunci může vést k rakovině kůže. Pokud zvolíte doplňky, poraďte se o nich s doktorem, tímto vitamínem se lze poměrně snadno předávkovat. Navíc je pro tělo vždycky výhodnější vystačit si s přirozenými zdroji, než do sebe začnete vpravovat jakoukoli chemii.
Jakým způsobem doplňujete vitamín D?