Nejsi naočkovaný proti covidu, tak si zaplatíš: První země přestane odpůrcům hradit náklady na zdravotní péči

Pro mnohé lidi je odmítání vakcín pokrytectvím. Tito lidé odmítnou preventivní lékařskou péči, následně onemocní a spoléhají na lékaře a jejich možnosti, že je zachrání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V reakci na toto chování zmíněné skupiny lidí zavádí Singapur poměrně razantní opatření právě vůči odmítačům očkování. Pokud odmítnou očkování proti covidu, budou si muset zaplatit následnou lékařskou péči. Singapurská nemocnice vydala v pondělí prohlášení, že nebude zdarma poskytovat zdravotní péči lidem, kteří dobrovolně odmítli vakcinaci. Odvolává se přitom na extrémní zátěž, kterou tito lidé působí systému zdravotnictví.

Neočkuješ se, tak si zaplatíš

Ačkoli to může znít velmi tvrdě, zdravotnictví je v Singapuru soukromým sektorem, který je vládou dotován podle závažnosti nemoci. S opětovným rozmachem nemoci covid-19 udělali místní úředníci výjimku z pravidla a dovolili tak plně dotovanou zdravotní péči. Toto prohlášení ukončuje výjimku v případě neočkovaných lidí, takže tito pacienti si svoje účty za doktory musí zaplatit sami. Opatření kromě veřejnosti rozdělilo i experty.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle stanoviska některých z nich jde o odepření spravedlivé péče. Ostatní ovšem jasně prohlašují, že je to jednoduše návrat k běžnému způsobu práce. A stejně jako nemocnice se odvolávají na extrémní zátěž, kterou neočkovaní lidé způsobují systému zdravotní péče. Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci jasně prohlásil, že právě lidé bez vakcíny tvoří valnou část těch pacientů, kteří vyžadují mimořádně intenzivní péči.

Pokrytí těch, kteří se očkovat nemohou

Je třeba podotknout, že prohlášení se vztahuje pouze na lidi, kteří se bez problémů očkovat mohou, ale podání vakcíny odmítají. Děti do 12 let a osoby, kterým lékař ze zdravotních důvodů vakcinaci nedoporučil, mají péči stále zajištěnou v plné míře. Nejde přitom o první případ za poslední měsíce, kdy se nemocnice rozhodla pro takto razantní krok za podpory vládních úředníků. Obdobná pravidla se dotkla například i oddělení, kde jsou prováděny transplantace orgánů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zdravotní systém v Coloradu se rozhodl odepřít transplantace těm, kteří z vlastního rozhodnutí odmítají podstoupit očkování proti koronaviru. Nemocnice to zdůvodnila tím, že životně důležité orgány, které nevyjdou na každého, patří hlavně lidem, kteří dělají maximum pro své zdraví. Nemocnice v Arkansasu šla ještě dál. Pokud odmítnete vakcínu z náboženských důvodů, nemáte taky nárok na léčbu přípravky, při jejichž výrobě se používají fetální buněčné linie.

Co si myslíte o Singapurem zavedeném modelu?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články