Proč lidé nemají černé oči a je to vůbec možné? Za vším stojí geny a evoluční vývoj

Jedna z nejznámějších lidových písní zpívá o černých očích a říká jim, aby šly spát, protože ráno musí brzy vstát. Jenže takové oči u lidí nenajdete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naše barva očí není ve skutečnosti stálá hned od narození. Postupně se jejich odstín mění a stabilní je až někdy ve 3 letech života člověka. Nicméně je nemožné, aby kdokoli měl čistě černé oči. Jediný případ, kdy nám takhle oči někoho mohou připadat, je souhra světelných podmínek nebo speciální kontaktní čočky. Jenže co za touto skutečností stojí? Mnoho lidí by dost možná čistě černé oči uvítalo. Jenže v tomto ohledu příroda zklame.

Genetika je potvora

Hlavní problém spočívá – jako u mnoha dalších evolučních věcí – v genech. Za barvu očí je odpovědných 16 různých genů, které dohromady vytvářejí výsledný odstín, hlavní jsou však jen dva. Souhra závisí na množství barviva melaninu, který je přítomen v naší duhovce. Čím je ho více, tím tmavší odstín vzniká. Miminka mají modré oči, protože ho ještě neprodukují tolik, postupně se jeho produkce zvyšuje a oči tmavnou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejtmavší možná verze je však velmi tmavá hnědá, nikdy ne skutečně černá. Ony černé oči, přestože by asi vypadaly pro někoho atraktivně, by s sebou nesly i značnou nevýhodu. Tmavší zabarvení znamená totiž více pohlceného světla, což ovšem vede k vyšší teplotě. Pokud si například oblečete čistě černé tričko, je vám v něm výrazně tepleji než ve světlých odstínech. To samé by se stalo i černým očím, které by se tak neustále zahřívaly.

Neodvratný věčný pláč

Tato skutečnost by vedla k nutnosti většího pokrytí slzami, takže majitelé černých očí by neustále plakali. Ona ta evoluce nejspíš má svůj důvod. S tím by bylo také spojeno mnohem větší riziko poškození při pohledu do přímého světla, tedy i při pobytu na běžném slunci. Denní světlo se totiž skládá i z ultrafialového světla, kterého černé objekty pohlcují více než všechny další barvy. Nejspíš by pak rychle přišel šedý zákal nebo rakovina kůže.

iZdroj fotografie: Pixabay

Barvivo melanin nám naštěstí poskytuje ochrannou vrstvu, která nás před touto částí spektra chrání. Studie prokázaly, že právě melanin dokáže zlikvidovat až 99,9 % UV radiace, kterou přijme. Modrou barvou očí se může pochlubit jen asi 17 % populace, nejvzácnější je ovšem zelená. Jen 2 % lidí mají tuto barvu očí. Existují i vzácné mutace jako červené nebo purpurové oči, které mívají albíni.

Jakou barvu očí máte vy? Chtěli byste mít jinou?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články