Proč zuby moudrosti rostou až v dospělosti? Odborníci zjistili, proč je vlastně máme

Zuby jsou obecně rozděleny podle svého umístění a funkce. Zuby moudrosti jsou vlastně třetí stoličky, které obecně slouží k rozmělňování potravy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stoličky jsou v naší puse až vzadu a dospělí jich mají tři sady. U dětí se nejdříve vyvíjí tzv. dočasný chrup, který je postupně nahrazen chrupem stálým. Potom se nějakou dobu nic neděje a v rané dospělosti se objeví finální sada zubů, které se říká zuby moudrosti. Pokud vám vyrostou, pak to podle tradice znamená, že jste moudřejší. Jenže jejich skutečný účel je jiný.

Patra zubů v lebeční struktuře

Veškeré zuby, které nám během života vyrostou, jsou přítomny už při našem narození a jsou skryté v lebeční struktuře. Jako první se prořežou a následně vypadají dočasné, tzv. mléčné zuby. Z toho taky pochází vyjádření, že je někdo „mlíčňák“, tedy v dané věci ještě nezkušený. Následně naroste sada 32 stálých zubů. První sada stoliček se obvykle objeví ve věku 6 let, druhá kolem 12 a poslední (moudráky) někdy kolem 21 let věku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poslední zmíněné zuby byly kdysi klíčové pro kousání rostlinné stravy složené z listí, kořenů a ořechů. Jenže tímhle už se neživíme, takže zuby moudrosti postrádají smysl. Dnes totiž jídlo vaříme kvůli měkkosti a porcujeme příborem. Antropologové věří, že už jsme se vyvinuli k jejich nepotřebě, takže některým lidem nenarostou vůbec. Tudíž by nepřekvapilo, kdyby časem vymizely zcela. Zatím se však objevují minimálně u poloviny světové populace, častěji u mužů.

Potenciální rizika změny lebečního prostoru

Někdy je v puse máme, ale nikdy se neprořežou, takže zůstávají pod dásní – to může potvrdit rentgen. Na každý pád mohou způsobit zdravotní problémy, a právě ty neviditelné kolikrát víc než ty, které se dostaly ven. Problém je v tom, že lidská čelist se v průběhu času zmenšuje, a to nejspíš hned z několika evolučních důvodů. Podle některých badatelů jde o vyrovnání prostoru, protože mozek se zase během života zvětšuje, lebka se tedy adaptuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejdrastičtěji se ovšem změnil náš způsob stravování. Menší čelisti také znamenají, že ne vždycky se do nich vejdou všechny potřebné zuby. Moudráky jsou celkově 4, dva nahoře a dva dole, lidé mohou mít jakýkoli počet od jednoho do všech. V momentě, kdy je nám 18 let, naše čelist přestane růst, jenže zuby moudrosti se zpravidla objevují později. Většina problémů pak vyvěrá z toho, že se do prostoru čelisti zkrátka a dobře nevejdou.

Jaké problémy mohou způsobit?

S tímto prostorovým managementem jsou spojeny potíže jako křivé zuby, přebytečné zuby, moudráky rostoucí do stran a zvýšená rizika kazu. Obvyklým projevem je také bolest v čelisti, cysty pod dásní a možné nádory. Pokud jsou některé ze zmíněných problémů zřetelné, odstranění zubů moudrosti je nezbytné. U teenagerů se doporučuje kontrola právě na jejich přítomnost a možná budoucí rizika – mladí lidé se po operacích lépe hojí.

iZdroj fotografie: Pixabay

S těmito operacemi ovšem souvisí některá rizika, protože je na místě důkladné vyšetření. Pokud si je chcete ponechat, je potřeba pečlivější dozor zubaře, protože časem mohou nastat další problémy. Někdy je zubař doporučí preventivně odstranit, například v případě nasazení rovnátek. Jejich objevení by totiž narušilo celý proces rovnání zubů. Při jakýchkoli problémech je tak na místě podrobné sledování a důkladná konzultace.

Máte zuby moudrosti? Způsobily vám nějaké potíže?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články