Co se stane s vaším tělem, když nemáte dostatek slunečního světla – očekávejte hned 13 komplikací

Sluneční světlo nepřispívá pouze k psychické pohodě, ale ovlivňuje a reguluje i řadu tělesných funkcí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nedostatek slunečního světla má na lidský organismus negativní vliv. Jeho účinky na naše zdraví pocházejí především z vitamínu D, který je pro člověka klíčový a který tělo získává právě během pobytu na slunci. Bez dostatečného množství vitamínu D nemůže tělo správně fungovat. Lékař Timothy J. Legg, PhD., upozorňuje, že nedostatkem vitamínu D jsou nejvíce ohroženi kojenci (samotné mateřské mléko neobsahuje dostatečné množství vitamínu D, proto se jim dodává v kapkách) a starší lidé.

Hrozí deprese

Hladina vitamínu D přímo souvisí s náladou. Obecně platí, že čím nižší je hladina vitamínu D, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít depresi. Sezónní afektivní porucha (SAD) je zdravotní stav, který může postihnout i ty, kteří běžně sklon k depresi nemají. SAD obvykle udeří v zimních měsících u obyvatel, kteří žijí v oblastech s nízkým slunečním zářením. Porucha se vyznačuje mnoha obdobnými příznaky jako klinická deprese.

Můžete přibrat na váze

Nedostatek slunečního světla může také narušit metabolický systém těla. Oxid dusnatý, který produkují téměř všechny druhy buněk, je nezbytnou součástí zdravého metabolismu. Sluneční světlo podporuje tvorbu oxidu dusnatého, takže při omezeném pobytu na slunci nemůže tělo metabolizovat tuky tak efektivně jako obvykle. Dle výzkumů jsou přibýváním na váze v důsledku nedostatku vitamínu D ohroženy obzvláště ženy starší 65 let.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zvyšuje se riziko rakoviny

Nízká hladina vitamínu D může být spojena se zvýšeným rizikem některých typů rakoviny. Na jednu stranu pobyt mimo přímé sluneční záření a používání opalovacích krémů může snížit riziko vzniku rakoviny kůže. Na druhou stranu však studie také naznačují, že vystavení se slunečnímu záření a vyšší hladina vitamínu D mohou zabránit nebo zpomalit růst rakovinných buněk, stimulovat obnovu buněk a omezit tvorbu krevních cév v nádorech.

Pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních poruch

Srdeční tkáň obsahuje mnoho receptorů pro vitamín D. Bez pravidelného pobytu na slunci nemusí být tělo schopno produkovat dostatek vitamínu D, aby se tyto receptory aktivovaly. Nedostatečné sluneční záření může mít za následek řadu kardiovaskulárních problémů. Tyto problémy mohou zahrnovat vysoký krevní tlak, cukrovku, zbytnění tepen a kalcifikaci věnčitých tepen.

Slábne imunitní systém

Imunitní systém těla je závislý na vitamínu D. Imunitní buňky jsou neuvěřitelně zdatné v syntéze aktivních metabolitů vitamínu D a pozitivně reagují na jeho působení. Zvýšený přísun vitamínu D může být obzvláště prospěšný osobám s autoimunitním onemocněním. Lidé s nedostatkem vitamínu D jsou navíc častěji nachlazení a hůře se uzdravují i z relativně lehkých onemocnění. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Narušený spánkový cyklus

Sluneční světlo pomáhá udržovat přirozený cyklus spánku a bdění. Bez pravidelného pobytu na slunci narušujete jemný cirkadiánní rytmus, který je nutný k udržení vašeho těla v rovnováze. A přirozené sluneční světlo nelze ničím nahradit.

Nadměrné pocení pokožky hlavy

Jedním ze zvláštních příznaků nedostatku vitamínu D je extrémní pocení pokožky hlavy. Je opravdu velmi nadměrné, takže si jej nelze nevšimnout.

Další příznaky

Dalšími příznaky nedostatku slunečního světla a potažmo vitamínu D jsou:

  • Řídnutí nebo vypadávání vlasů.
  • Únava a celkové vyčerpání.
  • Bolest dolní části zad, která se může stát chronickou.
  • Rány, modřiny a další zranění se nehojí tak rychle.
  • Snížení libida.
  • Bolesti kostí, kloubů a svalů.

Jak vaše tělo reaguje na sluneční světlo?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články