Příznaky rakoviny, které by ženy neměly ignorovat

Každá moderní žena by si měla uvědomovat váhu svého zdraví. Vývoj některých zhoubných nádorů je asymptomatický, což významně komplikuje včasnou detekci a účinnou léčbu nebezpečného onemocnění. Ne každý z nás si je vědom prvních příznaků rakoviny, a pokud je najdete, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Navrhujeme, abyste si pročetli, jakým příznakům musíte věnovat pozornost, abyste včas identifikovali nebezpečné onemocnění.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Krvácení po menopauze

Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších rakovin postihujících ženské tělo, a to nejen v reprodukčním období, ale také po nástupu menopauzy. Vzhled krvavého výtoku během tohoto období je gynekology jednomyslně považován za jeden z nejzřejmějších a nejdůležitějších nebezpečných příznaků, což naznačuje pravděpodobnost vzniku rakoviny děložního čípku.

Každá žena si musí pamatovat, že krvácení, které se objeví rok po poslední menstruaci, je důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi, protože v tomto případě je možné dosáhnout úspěchu v léčbě pouze včasným odhalením počátečního stadia onemocnění.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ženy by neměly podceňovat jakékoli příznaky

Neobvyklý výtok mezi obdobími

Je třeba poznamenat, že různé druhy výtoků u žen v reprodukčním věku, které jsou pozorovány mezi obdobími, jsou také velmi alarmující „zvonky“. Žena musí v případě výskytu navštívit gynekologa a složit nezbytné testy.

I když jste opakovaně slyšeli, že vaši přátelé nebo známí mají období, která jsou vždy dlouhá a bolestivá, neměli byste si myslet, že je to pro vás také normální. Nejlepším řešením by v každém případě bylo ujistit se, že jste zdraví, a to vyšetřením odborníkem. Přítomnost výtoku může naznačovat, že existuje počáteční fáze rakoviny přívěsků, endometria nebo děložního čípku, i když to může být také známkou hormonální nerovnováhy nebo zánětu. Je však možné zjistit skutečnou příčinu výtoku absolvováním analýzy (nátěru) pro cytologické vyšetření.

Změny v prsu nebo bradavce

Rakovina prsu je jedním z nejnebezpečnějších onkologických onemocnění, jehož úspěch v léčbě závisí také na včasné diagnóze. Odborníci doporučují naučit se samostatně zkoumat prsa. Tím, že to provede v určitý den menstruačního cyklu, dostane žena příležitost zaznamenat sebemenší změny a v případě zjištění abnormalit se poradit s lékařem.

Důvody pro návštěvu mamologa nebo gynekologa jsou:

  • vaskulární síť nebo pigmentové skvrny na hrudi
  • změněný tvar bradavky nebo celého prsu
  • odlupování kůže bradavky, změna barvy dvorce (pokud to není způsobeno kojením nebo těhotenstvím)
  • vzhled výtoku z bradavky
  • jakékoli změny „reliéfu“ – například vzhled důlků
  • zvýšení teploty mléčné žlázy nebo její určité části

Jakékoli změny na genitáliích

Ženské tělo je uspořádáno tak, aby nebyl ignorován jakýkoli nepříjemný stav, který se vyskytuje v oblasti stydkých pysků, který nelze ani zcela označit za bolestivý. Pocit svědění nebo jiných nepohodlí může být samozřejmě způsoben čímkoli, alergickou reakcí na nový gel pro intimní hygienu a jakoukoli infekcí.

Pokud však stav přetrvává a dokonce se zhoršuje, okamžitě vyhledáme lékaře. Je to rostoucí stav nepohodlí, podráždění, změna vzhledu kůže, které mohou být příznakem rakoviny pohlavních orgánů.

Bolest v dolní části břicha

Výskyt bolesti v dolní části břicha, který nemá nic společného s menstruací, je jedním ze znaků, které mohou naznačovat vývoj rakoviny vaječníků. Toto onemocnění není snadné identifikovat, protože jeho počáteční stádia nejsou doprovázena žádnými charakteristickými příznaky. Když se objeví bolest ve střední nebo dolní části břicha, poruchy močení, únik moči, pak má žena důvod k obavám.

Samozřejmě, každý z těchto příznaků stále nic neříká, ale pokud tyto příznaky nejen nezmizely, ale dokonce se zesílily, je důvod hledat radu.

Trvalé zvyšování tělesné teploty

Všichni dobře víme, že zvýšení tělesné teploty naznačuje průběh zánětlivého procesu, takto se tělo snaží chránit před patogenními mikroorganismy. Pokud však teplota stoupne, ale současně:

neexistují žádné známky nachlazení nebo infekčních onemocnění, nebyly identifikovány žádné chronické nemoci, které by se mohly změnit na akutní formu;

tato skutečnost slouží také jako důvod k návštěvě lékaře. Známkou onkologie je prodloužené zvýšení tělesné teploty, které neklesá po dobu jednoho až dvou týdnů, a to ani při užívání antipyretik.

Zažívací potíže

Nepravidelnosti ve fungování gastrointestinálního traktu, které se stávají chronickými, mohou být známkou rozvoje rakoviny konečníku. Jedná se především o záchvaty nevolnosti, nechutenství, sklony k zácpě nebo průjmu a přítomnost krve ve stolici.

Neměli bychom si myslet, že výskyt těchto problémů je jasným příznakem rakoviny. Souhrn problémů a jejich přetrvávající povaha však naznačují potřebu přezkoumání a provedení příslušných testů. V každém případě s takovými příznaky potřebujete kvalifikovanou pomoc odborníka.

Prudká změna tělesné hmotnosti

Jedním z nepřímých příznaků vývoje maligního nádoru lze považovat prudký pokles tělesné hmotnosti. Pokud jste nezměnili svůj obvyklý životní styl, nesnažte se dodržovat přísnou stravu a nesportujete do vyčerpání v tělocvičně, ale vaše váha dramaticky poklesla, měli byste podstoupit vážné vyšetření.

Tento jev je typický pro pozdní stadia rakoviny, kdy přítomnost nádoru ovlivňuje průběh metabolických procesů, zbavuje tělo živin a vede jej do stavu úplného vyčerpání. Příležitostně s rakovinou může tělesná hmotnost dramaticky stoupat.

Zvýšení objemu břicha

Zvláštní zákeřnost tohoto příznaku u žen spočívá v tom, že tato skutečnost nezpůsobuje žádné zvláštní obavy, zvláště pokud k ní dojde během menopauzy. Ženy mají tendenci vysvětlovat takové změny v postavě z nějakých zcela přirozených důvodů, například změnou rychlosti metabolismu způsobenou hormonální nerovnováhou. Zvětšené břicho však může být výsledkem růstu novotvarů, akumulace zánětlivé tekutiny, protahování střevních smyček způsobených neustálým nadýmáním.

To znamená, že výrazné zvýšení objemu pasu, stejně jako prudký úbytek hmotnosti, ke kterému dochází bez vlivu vnějších faktorů a změny životního stylu, vyžaduje návštěvu lékaře. Pokud máte pochybnosti o výběru specializovaného odborníka, má smysl navštívit rodinného lékaře, který vám předepíše komplexní vyšetření.

Zvýšená únava a ztráta energie

Samozřejmě, pokud se vrátíte domů s pocitem únavy po náročném pracovním dni, po cestě veřejnou dopravou a po „posledním běhu“ obchodů, je to zcela normální. Prudký nárůst únavy, pocit neustálé slabosti a letargie však mohou naznačovat progresivní rakovinu. Tento jev je způsoben intoxikací těla a nedostatkem živin. Tento příznak lze považovat za zvláště alarmující, pokud je pozorován v kombinaci s dalšími příznaky maligního nádoru.

Zde je tedy seznam hlavních příznaků naznačujících pravděpodobnost vzniku maligního novotvaru. Každý z uvedených příznaků může být samozřejmě způsoben jinými důvody. To je přesně ten případ, kdy byste neměli odkládat návštěvu lékaře, zvláště pokud máte několik popsaných příznaků najednou. Samozřejmě bychom neměli zapomínat na prevenci rakoviny: vzdát se špatných návyků, zdravého stravování a samozřejmě pravidelné preventivní prohlídky u lékaře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články