Pro většinu lidí se stalo spodní prádlo natolik běžnou výbavou, že je nejspíš první věcí, po které sáhnou v prádelníku. Ve skutečnosti ale jeho absence může tělu naopak prospět.
Ačkoli určité formy spodního prádla existovaly už ve starověku, moderní prádlo je do značné míry vynálezem z 30. let 20. století. Dne 19. ledna 1935 byly například prodány první kalhotky. Pohyb „naostro“ je někdy nouzovou nutností, někdy občasným výstřelkem a pro menší skupinu lidí i životním stylem. Přes obecnou oblibu spodního prádla je jeho absence pro tělo v mnoha ohledech prospěšná.
Menší sklony k refluxu
Gastroezofageální reflux je zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu, kde dochází k podráždění sliznice. Krom stravovacích návyků ho může vyvolat také těsné oblečení jako právě spodní prádlo. To tlačí na břišní krajinu, a tak vytváří tlak i na samotný žaludek. Z žaludečních šťáv v jícnu pak pochází pálení žáhy. Ačkoli je tento problém ve věku 20–30 let docela běžný, zbavení se napětí navíc ze spodního prádla může jeho riziko snížit.
Existuje kvasinka s názvem Candida albicans stojící za většinou ženských vaginálních infekcí. Tuto kvasinku v sobě má 20 % žen, a i když se u vás nikdy neprojevila, může vyústit právě ve zmíněnou infekci, tedy kandidózu. Spodní prádlo totiž zadržuje vlhkost a vytváří tak ideální prostředí pro růst kvasinek, případně i bakterií. Volba pohybu bez kalhotek tak může vést k nižšímu riziku výskytu právě těchto velmi nepříjemných zdravotních problémů.
Větší komfort a méně zápachu
Většina lidí se setkala s pocením tam dole. V tom by nebyl zvláštní problém, jenže ona vlhkost je ve spodním prádle uzavřena, takže ani pach nikam nezmizí. Absence tkaniny dovolí potu odpaření, což sníží tření a veškeré nepříjemné projevy tak minimalizuje. Kůže v oblasti intimních partií je velmi citlivá a prádlo, především to z umělých tkanin, ji může snadno dráždit i zranit. Kromě rizika zmíněných infekcí může jeho nošení i opravdu bolet.
Tohle všechno přitom neplatí jen pro ženy – ačkoli jsou v této oblasti citlivější –, ale také pro muže. U nich hrozí stejné riziko podráždění, zranění i některých infekcí. Krom toho jim absence prádla omezí svědění na velmi nepříjemných místech a přispěje ke zdraví reprodukčního systému. Ostatně není třeba z toho hned dělat životní styl, stačí několikrát vyzkoušet, jen ať poznáte rozdíly a přínosy.
Který z těchto způsobů preferujete a proč? Museli jste jít někdy naostro?