Proč míváme škytavku? Důvody jednoho z nejotravnějších projevů mohou prozradit, jak s ním účinně a rychle bojovat

Jednou je to vtipné, podruhé ještě víc a cokoli navíc je obvykle už jen otravné. Škytavku zná každý a nechce ji znova.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Škytavku dostal někdy každý a obvykle v ten nejhorší možný moment. Respektive škytavka obvykle změní jakýkoli moment nebo situaci ne její nejhorší možnou variantu. Jenže odkud se tento jev vlastně bere? Co způsobuje neutuchající prudké nadechování a riziko, že se udusíme i během normálního jídla? Škytavka ovšem začíná mnohem hlouběji v našem těle, konkrétně v bránici, membrána mezi našimi plícemi a žaludkem.

Jak to chodí normálně

V normálním stavu se bránice stahuje dolů v momentě, kdy se nadechneme a pouštíme vzduch do plic. Pak povolí při opačném procesu, tedy vypouštění vzduchu skrze nos a ústa. Jenže když něco bránici podráždí, dostane se do křeče. Její prudké nečekané stahy nás pak nutí k prudkému nádechu a proud vzduchu nám udeří do hlasivek. A právě tento nápor je donutí ke stažení a vytváří onen typický škytavý zvuk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny vzniku jsou fyzické a emoční, protože bránice je také napojena na mozek. Pojítkem příčin je vykolejení těla z normálního rytmu, například když sníme moc jídla moc rychle nebo se cítíme velmi nadšeně či naopak úzkostně. Ke škytavce může také dojít při prudké změně teploty nebo při polknutí vzduchu. K tomu dochází při konzumaci různých pochutin nebo třeba žvýkání žvýkačky. Aniž bychom něco jedli, máme otevřená ústa a polykáme vzduch.

Dá se škytavky zbavit?

Většinou tento projev sám časem odejde. Babská rada tvrdí, že stačí, když vás někdo vyděsí, jenže tohle nefunguje. Existuje několik postupů, které mohou fungovat zcela individuálně, ale žádný recept se ještě neprojevil jako univerzálně a skutečně fungující. Může vám pomoci zadržet dech a třikrát polknout. Případně můžete použít stresové dýchání do sáčku, ale přestaňte s tím, jakmile vám bude lehce mdlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Klasickým receptem je vypít velmi rychle větší množství vody, ovšem tady hrozí riziko zaskočení. Můžete také zkusit spolknout čajovou lžičku cukru, případně si vodou vykloktat. Je ovšem otázkou, zda tyto recepty nedráždí bránici ještě víc. Pokud vás škytavka pronásleduje dlouho a znemožňuje vám běžné fungování, kontaktujte lékaře. A učiňte tak hned, pokud je spojena s bolestmi břicha, hrudi, dušnosti, zvracením nebo kašláním krve.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články