Proč se kocovina s přibývajícím věkem zhoršuje a je stále těžší se z ní dostat? Odpověď je vlastně jednoduchá

Každé ráno po bujarém večírku je s přibývajícím věkem horší, bolestivější a nepříjemnější. Navíc tento stav vydrží déle. Existuje důvod, proč třicátníci trpí víc než studenti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alkohol je v základu silně toxická látka. Vaše tělo to dobře ví, takže játra v případě jejího výskytu produkují metabolizující enzymy. Jejich úkolem je přeměnit přítomný alkohol na jiné chemikálie. Ty jsou sice pro organismus také toxické, je však snadnější je rozložit a následně dostat ven z těla. Na přeměnu každé porce alkoholu potřebují játra asi hodinu, ať už jde o sklenku vodky nebo jedno vypité pivo. Tento proces nelze dost dobře urychlit.

S věkem klesá látková produkce

Čím je ovšem člověk starší, tím méně těchto enzymů a antioxidantů jsou játra schopná vytvořit. Tím pádem má organismus stále méně účinných protialkoholových látek. Toxiny pak v těle působí mnohem delší dobu a způsobují samozřejmě všechny nepříjemné následky. Tedy bolesti hlavy, sucho v ústech, nevolnost a další věci, které většina z nás důvěrně zná. Další faktor, jenž hraje roli, je nevyhnutelné opotřebení celého organismu.

Starší tělo potřebuje více času na zotavení se z jakékoli formy zranění, choroby nebo jen tvrdého tréninku a námahy. Konzumace většího množství alkoholu je zcela totožný případ. Tuto skutečnost však často ignorujeme, hlavně ve středním věku. Dle společnosti Redemption zažívají nejhorší kocoviny lidé těsně před třicítkou. Důvod přitom není v nějakých zvláštních fyzikálních faktorech, ale v kombinaci jejich chování a fyziologie.

Stejný přístup jako během mladých let

Většina účastníků tohoto průzkumu totiž uvedla, že mají stran konzumace alkoholu prakticky totožné návyky jako za „mladých let“. Jejich tělo už je ale svou výdrží trochu jinde. Bádání také odhalilo, že vliv na náchylnost k alkoholu mívá i nadváha. Obézní lidé se navzdory mnoha mýtům opíjejí rychleji a kocovinu mívají častěji. Tuk totiž neabsorbuje alkohol. Více tak po pití trpí ženy, které mají větší množství tělesného tuku než muži.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud chcete proti kocovině něco udělat, je doporučován zvýšený příjem vody, a to jak před konzumací alkoholu, tak během ní. Vyhnete se díky tomu silné dehydrataci organismu, kterou alkohol způsobuje. Druhou chybou je pití nalačno, ideální je sníst něco tučnějšího. Vyhněte se však slaným pochutinám, které jen zesílí vaši žízeň. Zcela nejlepším receptem proti kocovině je samozřejmě vyhnout se alkoholu.

V kolika letech jste zažili nejhorší kocoviny a po čem konkrétně?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články