Co se stane s vaším tělem, pokud budete denně jíst zázvor? Dopady tohoto kořene při správném dávkování doslova šokují

Původně se zázvor vyskytoval hlavně v Asii, rostoucí popularita ho ale rozšířila po celém světě, takže si ho dnes může ozkoušet každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V současné době už jde o běžnou součást domácích zásob, a to z dobrého důvodu. Jde o koření použité v širokém spektru jídel a taky o častý recept na mnoho zdravotních neduhů. Na jeho léčivé schopnosti se spolehly už miliony lidí, dá se konzumovat celý, vařit nebo strouhat. Jeho chuť je jasně detekovatelná a osvědčil se i proti mnoha chorobám. Co se tedy změní ve vašem životě, pokud ho přidáte do běžného jídelníčku?

Hubnutí a problém refluxu

Jestli jste někdy zažili pálení žáhy, nepochybně víte, jak bolestivé a nepříjemné to je. Tzv. reflux nastává v případě, že se žaludeční kyseliny dostanou až do jícnu. Tento jev vyvolává pocit pálení, který může vydržet pár minut, ale i hodin. Způsobují ho určité potraviny, dále alkohol a na vině může být i genetika. Zázvor ulevuje od přílišné produkce žaludečních kyselin. Dá se v tomto případě použít jak syrový, tak například v podobě příjemného čaje s trochou medu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud chcete shodit přebytečná kila a nefandíte příliš posilovnám nebo dietám, zkuste právě zázvor. Čerstvý zázvor obsahuje gingerol, který tělu výrazně pomáhá ve všech biologických procesech. Nakopává tak metabolismus a snižuje hladiny cholesterolu. Ideálním způsobem je přidávat kousky zázvoru do jídla, konzumovat ho syrový nebo ráno s trochou vody. Je ovšem třeba postup spojit se zdravou stravou a dostatečným pohybem, nejedná se o samospasný recept.

V začátku těhotenství a při rakovině

Ranní nevolnosti trápí hlavně nastávající maminky během prvního trimestru těhotenství. Neustálá závrať a pocity na zvracení mohou snadno přerušit jakoukoli činnost, přičemž právě zázvor může od těchto projevů ulevit. Vždycky se před jeho použitím ale poraďte se svým doktorem. Přílišná konzumace zázvoru během těhotenství může vést až k potratům. Zázvor se projevil jako účinný pomocník také při nevolnosti na lodích nebo v autě, stejně tak při chemoterapii.

iZdroj fotografie: Pixabay

Právě stoupající četnost rakoviny má vliv na rostoucí oblibu tohoto kořene. Dlouhodobé podrobné výzkumy zjistily, že složky zázvoru dovedou eliminovat základy některých druhů rakoviny, zvláště nádorů prsu. Právě u nich bylo pozorováno celkové zastavení růstu, pokud byl zázvor pravidelnou součástí jídelníčku. Ve spojení s uklidněním organismu po podstoupené chemoterapii je tak zázvor ideálním spojencem při této náročné léčbě.

Lepší zažívání bez souvisejících infekcí

Stává se vám, že po jídle cítíte bolestivý tlak v žaludku? Tyto potíže s trávením může vyvolat konkrétní potravina, nebo mohou být chronické. Neschopnost postupu potravy v určitém časovém rámci znamená, že žaludek nefunguje naplno. Tomuto problému může opět napomoci konzumace zázvoru, je ovšem třeba se držet rozumného množství. Na vině mohou být také léky nebo neléčená nemoc. Při opakovaném výskytu kontaktujte svého lékaře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zázvor má také velmi blahodárné účinky na hladinu cukru v krvi a pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Jako součást jídelníčku je vynikající hlavně pro diabetiky, protože reguluje jejich produkci inzulinu. Díky redukování cholesterolu chrání srdce a snižuje riziko výskytu mrtvice a obdobných chorob. Zabraňuje také tvorbě krevních sraženin, které spouští infarkty. To je velmi slušný záběr na jednu jedinou rostlinku, co říkáte?

Infekce a menstruační bolesti

Každá žena ví víc než dobře, jak bolestivé může být období periody. Protože se jedná o záležitost s měsíční pravidelností, je tato zkušenost nadmíru vyčerpávající. A tady opět přichází ke slovu zázvor, který právě od menstruačních bolestí umí velmi dobře ulehčit. Nechte zázvor louhovat ve vodě, případně si udělejte zázvorový čaj oslazený medem. Zázvor je doporučen hned od začátku menstruace, stejně jako v jejím průběhu. Čím více kořene, tím více odplavené bolesti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zázvor a infekce se obecně nemají v lásce a jedna jeho složka jejich riziko výrazně snižuje. Gingerol totiž brání infekčním bakteriím v dalším množení, a naopak zrychluje hojivé procesy. Vynikající je zejména proti respiračním infekcím a také zánětům dásní a ústní dutiny. Zázvor je jedním z prvních receptů, po kterém se hodí sáhnout v chřipkové sezóně. Dva tři šálky vás protáhnou léčebným procesem při viróze s překvapující rychlostí.

Pomáhá vám také zázvor při nachlazení a jiných obtížích?

Zdroj: SelfUp

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články