Kolik odstínů vidíte, tolik máte typů buněk barevných receptorů. Řadíte se mezi nejlepší – tetrachromatické lidi?

Lidské vidění je úžasná věc. Na tomto testu můžete snadno zjistit, kolik barev jste schopni rozlišit, a jaký typ zraku tedy máte.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Následující test byl vytvořen expertkou na neuromarketing Dianou Derval. A je to v zásadě velmi jednoduché. Podívejte se na obrázek a spočítejte, kolik různých odstínů barev – včetně variant – jste schopni rozlišit. To vám prozradí počet vašich čípků, tedy buněk barevných receptorů v každém oku. Čípek je fotoreceptorová buňka, která se v různé podobě vyskytuje u většiny obratlovců. Máme několik druhů, každý se specializací na určitou barvu.

Méně než 20 barev

Jste dichromatický člověk a neberte to jako pejorativum. Znamená to jednoduše skutečnost, že máte pouze dva typy barevných receptorů. Není to ovšem neobvyklé, toto nastavení má celá čtvrtina populace. Váš zrak je vlastně podobný psímu. Podle Diany Derval mají lidé s tímto počtem buněk tendenci nosit tmavší barvy.

Rozlišíte 20–32 barev

Z předchozího vyplývá, že při takovémto počtu jste trichromatická osoba, vaše oči tudíž disponují třemi typy buněk barevného receptoru. Do tohoto spektra patří polovina světové populace, která dokáže rozlišit stejný počet barevných odstínů. Obvykle vidíte lépe modrou, fialovou, červenou a zelenou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozlišení 32–39 barevných odstínů

Jste tetrachromatický člověk, což se shoduje s barevným nastavením u včel. Máte čtyři typy barevných receptorových buněk.

Více jak 39 odstínů barev

Existují dvě možnosti. Buď jste barvy špatně spočítali, nebo se na obrázek dívá některý z korýšů. Na přítomné barevné škále je totiž pouze 39 proužků, které jsou viditelné lidským okem. Pro většinu je dokonce velmi obtížné vidět více jak 35 odstínů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle La Voze de Muro je toto další obrázek, který dokazuje nekončící zázraky lidského těla. Naše oči jsou orgány se sníženým spektrem vidění. Jako lidé jsme tudíž schopni vidět jen odstíny mezi ultrafialovými a infračervenými paprsky. Což nám k rozlišení barev a textur v běžném životě bohatě stačí.

Anatomie lidského čípku

Čípky vznikly modifikací nervových buněk a skládají se ze dvou částí. Vnější míří ven z oka, vnitřní směřuje do sklivce. Obě části jsou odděleny tzv. konstrikcí, neboli zúženinou. Každá lidská sítnice obsahuje asi 6 milionů těchto čípků, tedy mnohem méně než tyčinek. Máme ovšem tři funkční typy, které se specializují na určitou část spektra. Jeden na zelenou barvu, druhý na modrou a třetí na červenou. Ke své práci potřebují poměrně hodně světla.

Kolik odstínů jste dokázali rozeznat?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články