Jak by to vypadalo, kdybychom měli dvojnásobně větší mozek? Uzpůsobit by se muselo celé tělo

Podle pravidel žánru science fiction vede velký mozek obvykle k superinteligenci nebo telepatii. Jeho majitel by nejspíš vyřešil světové problémy za několik vteřin.

i Zdroj fotografie: Alamy
                   

Opravdu by jeho zvětšení vedlo k projevům superschopností nebo vysoké inteligenci? Proč si někteří odborníci myslí, že naše inteligence závisí mnohem více na přítoku krve do mozku? A jak by se naše těla musela dále vyvinout, aby dokázala tak velký orgán dlouhodobě a dostatečně zásobit? Průměrný lidský mozek váží 1 300 – 1 400 gramů. V případě dvojnásobku – tedy 2 700 gramů – by to pro tělo znamenalo slušnou zátěž navíc.

Nutný vývoj krční páteře

V první řadě bychom potřebovali o dost silnější krční páteř i značně širší ramena. Naše tělo by muselo být jako celek mnohem tlustší. To nevypadá na první pohled jako výrazný problém, jenže nové fyzické vlastnosti by způsobily mnoho komplikací. Větší hlava by byla například velkou komplikací už během porodu. Ačkoli přemýšlení o změně mozku může znít trochu divoce, k jeho proměnám docházelo během celé evoluce našeho druhu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Například náš předek Homo habilis měl mozek jen třetinové velikosti oproti naší verzi. Během dvou milionů let se pak vyvinul do podoby, jakou známe dnes. Na základě tohoto příkladu si nejspíš pomyslíte, že jsme tedy jasně chytřejší než oni. A tudíž že větší mozek znamená vyšší inteligenci. Jenže to není tak jednoduché – jeho zvětšování ustalo před 20 000 lety, když jsme vyvinuli kamenné nástroje.

Stagnace, respektive zmenšení

Rádi si myslíme, že od té doby jsme ještě zmoudřeli, jenže naše mozky se naopak o 10 % zmenšily. Tomu odpovídá i meta-analýza provedená v roce 2015 na více jak 8 000 mozcích. Během ní přišli badatelé na to, že velikost samotného mozku se na rozdílech v IQ lidí podílí jen asi ze 6 %. Lepší indikátor inteligence je podle badatelů z Jižní Afriky průtok krve do mozkové tkáně. Ten se postupem času zvyšoval v liniích všech primátů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jenže u hominidů k tomuto zvyšování docházelo rychleji a dělo se tak ruku v ruce s vyvinutím nástrojů, použitím ohně a schopností komunikace v malých skupinách. Takže při zvětšení mozku k nárůstu inteligence nejspíš nedojde. Místo toho by tato změna vyústila v celou řadu problémů. Jak jsme uvedli, naše těla by musela výrazně zesílit, aby nám na hlavách udržela takovou váhu.

Maséři by měli žně

Změnu by v dlouhodobém horizontu nepochybně přivítali maséři, protože naše ramena i krky by potřebovaly pravidelnou údržbu a úlevu od bolesti. Na druhé straně by to byla velmi špatná zpráva pro nastávající matky. Nejen, že by plod potřeboval mnohem větší objem výživy, ale navíc by se vaginální porod stal velmi komplikovanou a také nebezpečnou záležitostí. Pravděpodobně by od něj bylo upuštěno a císařský řez by byl normou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To ovšem není konec starostí. Kvůli nutnosti větší energetické podpory by se lidé nejspíš stali méně mobilními. Naše těla by rostla pomaleji a nebyli bychom tak vysocí. Nakonec tedy větší mozek nejspíš nechceme. Kdoví, jaké další procesy a změny náš mozek čekají. Bude se nadále zmenšovat, nebo zase trochu „přibere“? Ať už bude další evoluce probíhat jakkoli, je nabíledni, že digitální technologie v ní budou hrát stěžejní úlohu.

Jaké další důsledky by dvojnásobný objem podle vás měl?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články