Zbraně hromadného ničení aneb Jak se tajné služby zbavovaly nepřátel pomocí ricinu: V roce 2020 se měl objevit i v Česku

Silný toxin ricin se stal velmi populárním za 1. světové války. Krom jeho přímého použití ho velmi rádi používají také specialisté na využití bakteriologických zbraní.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ricin je velmi silný toxin, kterému je během posledních let věnována zvláštní pozornost. Lze jej totiž použít jako zbraň hromadného ničení i biologickou bojovou látku. Získává se z bobů rostliny skočce obecného a je vedlejším produktem tzv. „bílého pyré“. To zbývá po zpracování ricinových bobů na formu ricinového oleje. I velmi malé množství tohoto jedu může být zcela smrtelné. Oběť je zasažena požitím, injekcí nebo vdechnutím.

Maskování otravou jídlem

Konkrétní příznaky otravy toxinem se odvíjí v první řadě od použitého množství a cestě intoxikace. Obecně se většinou jedná o zimnici, průjem, zvracení, silný kašel a také dehydrataci. Celý výčet se přitom velmi podobá otravě jídlem, jde o vynikající kamufláž. Veškeré projevy začínají během 4–6 hodin od vystavení jedu a smrt může nastat v době 36–72 hodin od otravy. Původně byl plánován jako hromadná zbraň pro 1. světovou válku.

Kvůli některým nedostatkům však nakonec k jeho nasazení nedošlo. Nebyl ovšem zatracen a svoje četné využití si našel jinde. Vysoce sledovaný případ se objevil v roce 1978, kdy se do Velké Británie pokusil uprchnout bulharský disident Georgi Markov. Dostal totiž injekci s mikrokapslí ricinu, a po nějaké době se u něj začalo projevovat zvracení a vysoká horečka. Na následky zemřel a ampule s látkou byla odhalena až během pitvy

Jedna smrt a jedno přežití

K dalšímu uprchlíkovi, tedy Vladimiru Kostovi, byl jed určitým způsobem shovívavý. Kostov sice dostal stejnou dávku jako Markov, kapsle však selhala. Kvůli tlustému svetru nepronikla jehla dostatečně hluboko. Ricin je bílkovinný toxin, jinými slovy buněčný jed. Prochází tedy skrze buněčné membrány a snižuje produkci základních bílkovin. Důsledkem tohoto zásahu do organismu je odumírání buněk. Smrtelná dávka je asi 70–500 mikrogramů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opět však záleží na způsobu aplikace. Teprve v nedávné době vzniklo antidotum i vakcína. Prvotní symptomy mohou kromě otravy jídlem připomínat i chřipku, smrt nastává v důsledku poškození jater, sleziny a ledvin. Podle tuzemských médií do Česka v roce 2020 údajně přicestoval muž s ruským pasem, jehož cílem bylo otrávit dva české politiky. Tři lidé následně dostali policejní ochranu, informace se však prokázala jako smyšlená.

Jaké další případy použití ricinu se vám vybavují?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články