Představte si, že svět, jak ho znáte, právě skončil. Soudný den přišel a zase odešel. Čeká nás tedy velmi náročný úkol, konkrétně opětovné vybudování celé společnosti.
Jak bychom se vrátili od apokalypsy k zajetým pořádkům? Můžeme použít něco z toho, co nám na světě zůstalo? A pamatovali bychom si alespoň základy toho, co jsme předtím uměli? Budete asi pátrat po tom, jakým způsobem svět skončil, jenže to není tak podstatné. Mohlo jít o smrtící virus, obrovský asteroid nebo jadernou válku. Dokonce i všechno najednou. Podstatné je, že jste mezi hrstkou přeživších, ale ztratili jste prakticky všechno.
Jak může z trosek povstat nový život?
Nefunguje žádná elektronika, ani počítače. Byly zničeny veškeré knihovny a další informační databáze. Stejně tragický osud potkal světové „mozky“, tedy vědce, lékaře, inženýry a další odborníky. Na truchlení teď rozhodně není čas. Jestli chcete zachovat civilizaci, musíte se stejně jako ostatní přeživší soustředit hlavně na přežití. A pro opětovné vybudování celé společnosti potřebujete tři základní věci.
Ty zmiňuje ve své knize The Knowledge: How to Rebuild World from Scratch astrobiolog Lewis Dartnell. Naše civilizace má sice výdobytků mnohem víc, všemu ovšem dominují tři prvky – oheň, jídlo a znalosti. V první řadě tedy potřebujete pro všechny dostatek potravin k přežití. Dále je nutné nějak zajistit energii k výrobě nástrojů a také palivo pro přepravu. A nakonec najít způsob, jak sdílet a uchovávat znalosti.
Na začátku hlavně zůstat naživu
Právě ty zajišťují pokračování civilizace a její rozkvět. A ať už se považujete za sebechytřejšího, tenhle proces nemůžete zvládnout sám o sobě. Potřebujete kolektivní moudrost a silné stránky všech kolem sebe. Nejdůležitějším krokem je zůstat naživu. A na začátku nemáte žádná antibiotika, žádnou elektřinu a žádné běžné prostředky moderního světa. Cokoli zvenku je tak pro vás doslova existenční hrozbou.
Během této doby budou lidé potřebovat pitnou vodu, úkryt a oheň na zahřátí. Jestli to neumíte zajistit sami, ihned někoho sežeňte. Vzápětí vás čeká prohledávání trosek kvůli čemukoli, co se vám může hodit. Ideálně se tedy dostat do nějakého supermarketu. Ani jedno z toho ovšem není dlouhodobé řešení, vyřešíte tím ale ty nejakutnější problémy a nebude vám tolik kručet v břiše. Potřebujete totiž potraviny získávat dlouhodobě, tedy je pěstovat.
Úroda a její zpracování je základ
A pak je také uchovat, tedy plodiny jako obilí, pšenici, rýži nebo kukuřici. Tohle jsou asi nejdůležitější rostliny celé lidské historie, protože rostou rychle a zasytí nás. Pak z nich musíte udělat mouku, a to pomocí mlýnských kamenů. Snad se vaší komunitě podaří rychle něco takového postavit. Jakmile jsou tyhle věci zajištěné, můžete se soustředit na důležitější věci. Tedy hlavně další zdroje energie mimo oheň, nabízí se fosilní paliva.
K těm se ale bez moderní techniky těžko dostanete. Nejpodstatnějším krokem pak bude komunikace. V zájmu záchrany celé rasy musíte najít způsob, jak kontaktovat ostatní i na delší vzdálenosti. V komunitě můžete pomocí příběhů sdělit věci a inspirovat ostatní. Sdílení zdrojů i informací zlepší celkovou schopnost komunity přežít. Kousek po kousku se tak blížíte obnově civilizace do podoby, jakou máme na planetě dneska.