Zvládnete v obrázcích najít ukrytý strom a zvířata, která se nepatrně liší od ostatních? Ti nejlepší to zvládnou za 1 vteřinu

Vyzkoušejte svoji pozornost a pokuste se najít na 5 obrázcích ty siluety zvířat a stromu, které tam nepatří. Během pár vteřin to zvládne jen hrstka z vás.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Umění soustředit se není něčím, co každý automaticky zvládá. Abyste se dokázali koncentrovat na nějaký úkol či například na četbu, musíte k tomu vyvinout určité úsilí. Plného soustředění dosáhnete jen tehdy, pokud dokážete svoji mysl izolovat od rušivých elementů (upozornění na mobilním telefonu, rozhovor někoho vedle vás atp.). Rychlost, s jakou to zvládnete, poté vypovídá o tom, jak jste či nejste pozorní. Otestujte své schopnosti a pokuste se najít na 5 obrázcích siluety, které se liší od ostatních. Jen 1 % z vás to dokáže za 5 vteřin.

Jednotlivým obrázkům věnujte maximálně 10 vteřin času

Na každém obrázku je celkem 54 siluet zvířat, přičemž 53 z nich je stejných a jedna je odlišná. Dokážete tu, která svým vzhledem nezapadá mezi ostatní, nalézt během několika málo sekund? Lidé, kteří svůj postřeh trénují, to zpravidla zvládnou za neuvěřitelnou 1 vteřinu, ti méně zdatní na nalezení odlišného motýla potřebují v průměru 5–10 vteřin. Trvá-li vám rozpoznání „vetřelce“ déle, pravděpodobně potřebujete svůj postřeh více trénovat. Zkusit to můžete na následujícím obrázku s ptáky – zadání i časový limit jsou stejné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možná vás napadá, že předkládané obrázky manifestují určité optické klamy čili optické iluze. Ovšem není tomu tak. Podstata optického klamu je totiž lehce odlišná – skrývá se za ní matoucí či nesprávné vnímání reality, kdy váš mozek interpretuje nějaký obrázek nebo výjev jinak, než jaké doopravdy jsou. Za příklad mohou sloužit přírodní úkazy (fata morgana, zapadající slunce), ale i optické iluze vytvořené člověkem – pracují s perspektivou, barvami, zdánlivým pohybem či tvarem, který zkreslují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fotografie zachycující siluety zvířat tak optickými klamy nejsou, ačkoliv by se to mohlo na první pohled někomu zdát. Na předchozím obrázku je vyvedeno 52 kočičích siluet. Mezi navlas stejnými kočkami je ukrytá jedna, která se svým vzhledem nepatrně liší. Dokážete ji bleskově nalézt, nebo k tomu budete potřebovat trochu více času? Ti nejpozornější z vás by to měli zvládnout takřka okamžitě.

Výsledky testu vypovídají o vaší pozornosti

Dosud jste měli nalézt tři odlišné siluety – motýla, ptáka a kočku. Na následujících dvou obrázcích budete vybírat mezi 55 kohouty a 45 stromy vždy po jedné siluetě, která mezi ostatní nepatří. Jestliže zvládnete nalézt i tyto, můžete si sečíst jednotlivé dosažené časy a získat představu o tom, jak jste bystří a zdali nepotřebujete svoji pozornost více trénovat. Ti nejlepší z vás se mohou radovat z výsledku 5 vteřin na všechny obrázky, kterého dosáhne pouze 1 % populace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže jste nalezli všechny siluety, ale váš celkový čas se pohybuje v rozmezí 25–50 vteřin, stále na sebe můžete být pyšní. Vaše pozornost je i tak na vynikající úrovni. Je velmi pravděpodobné, že své úkoly plníte svědomitě a pečlivě, pročež si vás zaměstnavatelé považují. Ovšem je-li váš časový výsledek horší než 50 vteřin, měli byste na sobě zapracovat a začít svoji pozornost svědomitě trénovat. Nebojte se, nejde o nic těžkého ani časově náročného.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozornost můžete s pomocí několika tipů trénovat takřka kdykoliv. Zkuste si každý den zaznamenat jednu věc, která vás překvapí, respektive je pro vás nová (například cestou do práce si všimnete květin v sousedním okně nebo bezpečnostních kamer na rohu budovy). Místo „brouzdání“ po sociálních sítích zkuste tvořit seznamy věcí, kterých jste se ten den dotkli, které vás zaujaly nebo třeba těch, které vlastníte. Jinými tipy jsou cílené procházky či naslouchání druhým se snahou jim skutečně porozumět.

Jak dlouho vám trvalo najít všechna ukrytá zvířata?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Posedlost mocí, nebo „správné“ ambice? Jadernou válku před 60 lety zastavil jediný muž aneb Poměřování sil USA a SSSR
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc